Aktualności Aktualności

"Leśne osocze, leśna krew". Leśnicy z pomocą

Po raz kolejny leśnicy pomagają najbardziej potrzebującym. Lasy Państwowe we współpracy z Narodowym Centrum Krwi organizują akcję oddawania krwi i jej składników oraz osocza od ozdrowieńców po COVID-19. Akcja „Leśne osocze, leśna krew” już się rozpoczęła i potrwa do końca tego roku.

Nasze nadleśnictwo właśnie włączyło się w tę akcję. Krew oddało dwoje ochotników – Jacek Trembiński - Specjalista Służby Leśnej ds. BHP i ochrony przeciwpożarowej oraz inżynier nadzoru - Rafał Kamiński. 

„Na oddawanie krwi udaliśmy się z samego rana po solidnym śniadaniu. Po badaniach, wywiadzie i po zakwalifikowaniu się do oddawania krwi usiedliśmy w fotelach i po wkłuciu czekaliśmy aż worki zapełnią się czerwoną, życiodajną cieczą. W przeciwieństwie do osocza, które pobierane jest tylko od ozdrowieńców krew może oddać każda zdrowa osoba, dlatego wszystkich zachęcamy do włączenia się w tę akcję. Dołącz do nas i podziel się „lekarstwem” którego nie można kupić, ani wyprodukować” – przekonują leśnicy Jacek i Rafał.   

Krew jest potrzebna cały rok. Od jej dostępności często zależy ludzkie życie i zdrowie. Dlatego tak ważne jest odbudowanie stanu jej zapasów sprzed pandemii. Rośnie także zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców, które łagodzi objawy choroby.

Leśniku, liczymy na Ciebie! Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w akcji?

Wystarczy udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać hasło: „Leśne osocze, leśna krew”. Od jednej osoby pobiera się ok. 450 ml krwi.
Do operacji serca potrzeba sześć jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek.

Rozpoczynająca się 27 stycznia akcja nie jest pierwszym działaniem Lasów Państwowych. Jednostki LP w całej Polsce od początku pandemii udzielają pomocy w walce z koronawirusem. Regionalne dyrekcje LP oraz poszczególne nadleśnictwa wspierają ośrodki medyczne, służby mundurowe, domy dziecka i domy pomocy społecznej ze swojego terenu.

Warto przypomnieć, że w 2020 r., w ramach społecznej solidarności Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu dzięki swoim 25 nadleśnictwom przekazała na walkę z koronawirusem prawie 26 tysięcy złotych.

Pieniądze te trafiły przede wszystkim do Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, a także do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Obornikach oraz do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu.

Już wiosną 2020 r. odpowiadając na apel Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, poznańska Dyrekcja razem z Drużyną Szpiku przekazała respirator i środki ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek, aby dalej mogli ratować ludzkie życia, ale także chronić własne zdrowie.

Zdjęcie przedstawia leśników pomagających w walce z koronawirusem. Fot. RDLP.

Zakupiła także 5000 maseczek i pompy infuzyjne, które trafiły do wielkopolskich policjantów i służb medycznych. 3000 tysiące maseczek trafiło do największego w Polsce Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ulicy Polnej w Poznaniu.

Walka trwa nie tylko w Poznaniu, dlatego nie mogliśmy pozostać obojętni na prośbę medyków ze wschodniej Wielkopolski. Nadleśnictwo Konin w imieniu RDLP w Poznaniu przekazało 4 pompy infuzyjne dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

RDLP w Poznaniu włączyła się także do akcji "Posiłek dla medyków" gdzie ponownie, razem z „Drużyną Szpiku”, oraz Ogólnopolską Ambasadą Dziczyzny - Lizawka. Przekazała dziczyznę, z którego kucharze Artur i Mateusz z Restauracji Lizawka wyczarowali pyszne obiady dla służby zdrowia.Udzielenie wsparcia finansowego przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych na zwalczanie epidemii, możliwe jest bez rezygnacji z realizacji zadań w zakresie gospodarki leśnej. Jest to akt wsparcia i solidarności leśników, bo zawsze działamy i służymy dla lasu i dla ludzi.

Na stronie https://krew.info/zapasy/ można sprawdzić, gdzie i jakiej grupy krwi najbardziej brakuje.

Szczegóły nt. tego jak zostać krwiodawcą: http://www.krwiodawstwo.pl/26/jak-zostac-krwiodawca

W obecnej sytuacji warto, pomyśleć co możemy zrobić, aby pomóc lokalnie. Razem możemy osiągnąć więcej i stawić czoła nowej dla nas rzeczywistości. Dobro powraca!

Przypominamy, że zgodnie z inicjatywą Ministra Środowiska, Lasy Państwowe już wiosną przekazały łącznie 2 miliony złotych wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2.