Aktualności Aktualności

Noc Ciemna 2021

Jedyna taka noc w Polsce ! Wzorem ubiegłych lat Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do OEPL „Dziewicza Góra” 6 sierpnia 2021 na NOC CIEMna.

„NOC CIEMna” to wydarzenie edukacyjne poświęcone obserwacji motyli nocnych i innych owadów Puszczy Zielonki. Motyle znane są pod łacińską nazwą Lepidoptera, czyli łuskoskrzydłe, ponieważ ich skrzydła pokryte są małymi, dachówkowato ułożonymi, kolorowymi łuskami. Ćmy uważane są zazwyczaj za mniej interesujące od swoich bajecznie ubarwionych kuzynów. Czy aby na pewno ? Motyle nocne, często w cieniu swych dziennych kuzynów, okazują się nie mniej piękne i interesujące?

Przekonajcie się sami i odkrywajcie razem z nami ekscytujący świat owadów - tak niezwykle różnorodny o niewyobrażalnych barwach i kształtach … świat, który wielu ludzi nawet nie zauważa, pomimo, że jest tak blisko… na każdym kroku… wokół nas. 

W programie między innymi prelekcja biologa i miłośnika entomologii Przemysława Wieczorka podczas której uczestnicy dowiedzą się, jakie są różnice pomiędzy motylem a ćmą. Dlaczego myślimy, że motyle latają tylko w dzień, a ćmy tylko nocą? Co jest fascynującego w życiu "nocnych motyli"? Która nasza ćma jest największa ?, Czemu służą okazałe grzebykowate czułki czy też, który rodzaj światła ćmy widzą najlepiej.

Więc prac Katarzyny Kajukało-Drygalskiej obejrzycie tutaj

Podczas warsztatów będzie można porozmawiać z artystką Katarzyną Kajukało – Drygalską, która opowiada o ćmach słowami i nitką. W ramach projektu artystycznego #100fluffymoths powstaje 100 ręcznych haftów prezentujących 100 gatunków polskich ciem. W ten sposób autorka chce pokazać różnorodność tej grupy owadów w Polsce i oswoić z ich pięknem tych, którzy jeszcze w nie wątpią.
Na spotkaniu zostaną zaprezentowane wybrane prace z projektu, uczestnicy poznają również kulisy ich powstawania i będą mieli okazję poznać kilka ciekawostek o nocnych motylach.

Podczas warsztatów laboratoryjnych goście będą mogli z bardzo bliska przyjrzeć się ssawce motyla, tchawkom, różnym typom odnóży i czułków owadów. Jednym słowem zobaczyć, jak dokładnie wyglądają i jak są zbudowane zarówno motyle, jak i ćmy.

Uczestnicy dowiedzą się również, jak konserwuje się motyle wykorzystywane do celów naukowych. Nie zabraknie najbardziej wyczekiwanej część „NOCy CIEMnej”, czyli obserwacji zwabionych do ekranu owadów i ich testerów. Każdy będzie mógł samodzielnie przetestować swój refleks w łapaniu motyli. Oczywiście nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, a wszystkie one będą dotyczyły rzecz jasna motyli.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia:

NOC CIEMna w Nadleśnictwie Łopuchówko

Termin: 6 sierpień (piątek)

Liczba uczestników zapisanych na udział w wydarzeniu: 60 os. 

Miejsce: OEPL Dziewicza Góra
- prezentacja (w Zielonej Klasie)
- warsztaty (otwarta część Zielonej Klasy)
- obserwacje (w terenie)
- ognisko (wiata)

Program:

06.08 (piątek)

  • gr. 1 (30 os.) godz. 21:00-24:00 (dedykowana rodzinom z dziećmi)

Rotacyjnie:
- 21:00-21:30 Prezentacja
- 21:30-22:00 Warsztaty

  • gr. 2 (30 os.) godz. 21:00-24:00

Rotacyjnie:

- 21:00-21:30 Warsztaty
- 21:30-22:00 Prezentacja

22:00 – 00:00 Wabienie owadów przy ekranie wymiennie z ogniskiem dla obu grup z możliwością Nocnego Wejścia na wieżę widokową (otwarte do 23:00)

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy! Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia mailowo na adres:

Patrycja.rozanska@poznan.lasy.gov.pl

Zapisani uczestnicy otrzymają mailowo potwierdzenie rezerwacji oraz informację o grupie, do której ich przydzielono.

Prowiant na ognisko należy przynieść we własnym zakresie. Staramy się, by nasze spotkanie odbyło się w duchu ZERO WASTE – prosimy zabrać ze sobą sztućce, kubki i talerze - najlepiej wielorazowego użytku.

Proponujemy zabrać ze sobą latarki lub czołówki.

Z uwagi na ciągłe ryzyko zachorowania na COVID-19, zależy nam na ograniczeniu liczby osób przebywających przy jednym stanowisko edukacyjnym. Prosimy uczestników o stosowanie się do otrzymanego programu oraz informacji porządkowych.