Aktualności Aktualności

Przyroda szpachelką malowana

Długo czekaliśmy na ten wernisaż! Przyroda szpachelką malowana – to tytuł wystawy malarstwa Bożeny Niedzielskiej, którą od poniedziałku podziwiać można w Ośrodku Dziewicza Góra.

Po ponad dwóch latach pandemicznej przerwy, w poniedziałek 6 czerwca w galerii FOTONATURA znów pojawili się goście uroczystego wernisażu.

Fot. R. KoniecznyFot. R. Magda

Na ścianach miejsce zdjęć zajęły obrazy, ale malowane na podstawie fotografii. Bożena Niedzielska – kobieta wielu talentów – tkała gobeliny, wyplatała makramy, haftowała sztandary. Pięć lat temu, jako animatorka parafialnych warsztatów artystycznych, odkryła nową pasję – malarstwo olejne. Choć namalowała już blisko 200 obrazów uważa, że jest dopiero na początku drogi poznania wszystkich arkanów malarstwa. Ku zaskoczeniu wielu maluje nie pędzlem, a szpachelką. „Technika nakładania farby szpachelką tworzy fakturalną strukturę obrazu, daje efekt przestrzeni i głębi kompozycji. Poszukuję i eksperymentuję czerpiąc z tego wiele radości. Maluję przeważnie pejzaże, ale również martwą naturę i portret.” – opowiada autorka.

Fot. R. Magda

Obrazy przedstawiające zwierzęta Bożena Niedzielska namalowała głównie na podstawie fotografii wykonanych w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wielkim źródłem inspiracji są dla artystki ptaki, które uważa za uosobienie wolności. Przy wejściu do galerii wita gości zatem tryptyk przedstawiający tańczące żurawie. Podziwiać można także łosie, lisy, rysie, wilki, bażanty czy czaple. „Malując poznawałam przyrodę na nowo, uczyłam się jej jak dziecko” – opowiadała autorka, w której twórczości przyroda zajmuje miejsce szczególne.

Fot. R. Magda

Malarka przewidziała także niespodziankę dla uczestników wernisażu. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy bilecik z numerem, który wziął udział w losowaniu. W ręce szczęśliwców powędrowało w sumie 6 obrazów.

Fot. R. KoniecznyFot. R. Magda

Cieszymy się, że możemy zaprezentować Państwu dzieła artystki lokalnej – mieszkanki Czerwonaka. Jej samej dziękujemy za niespotykane zaangażowanie, wspaniałą atmosferę i … obraz wieży, który zdobił będzie ośrodek. Tych, którzy jeszcze nie widzieli „Przyrody szpachelką malowanej” zapraszamy w nasze progi. Wystawę podziwiać można do końca sierpnia w godzinach otwarcia Ośrodka Dziewicza Góra.

Fot. R. Magda