Aktualności Aktualności

Sadzimy! Trzecia edycja akcji sadzenia dobiegła końca

Za nami trzecia edycja wspólnej akcji sadzenia drzew. Ogólnopolska akcja #SadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej odbyła się w dniach 30.09.-01.10. we wszystkich nadleśnictwach. Łącznie do rozdania było aż milion drzewek.

Sadzonki można było posadzić w przydomowym ogródku lub na terenie szkół, które chętnie dołączają się do takich akcji. Wszystko po to, aby drzew było coraz więcej - nie tylko w lesie, ale również z naszym najbliższym otoczeniu.

W trakcie akcji #SadziMY w Nadleśnictwie Łopuchówko rozdawane były gatunki drzew liściastych, takich jak dąb, buk czy klon jawor. Przy okazji odebierania sadzonek padały również pytania dotyczące prawidłowego dbania o te małe drzewka, a także poruszano bieżące tematy dotyczące lasów i ochrony przyrody. Pracownicy nadleśnictwa chętnie udzielali odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.
Na zdjęciu edukator leśny Karolina Prange przedstawia uczniom Szkoły Podstawowej w Wirach prawidłowy sposób sadzenia dębów. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

W ramach akcji sadzonki były rozdawane również grupom uczestniczącym w tych dniach na zajęciach w ośrodkach edukacyjnych. W OEPL "Dziewicza Góra" sadzonki trafiły do Przedszkola nr 36 im. Marii Kownackiej w Poznaniu, a w OEL "Łysy Młyn" udział w sadzeniu dębów wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wirach. Pamiątkowe dęby zostały także posadzone przez władze miasta i szkoły na uroczystości inauguralnej. 

Sadzonki trafiły także do Przedszkola nr 36 im. Marii Kownackiej w Poznaniu. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

Lista funkcji pełnionych przez drzewa jest bardzo długa – od tworzenia miejsc życia dla wielu organizmów, przez produkcję tlenu i oczyszczanie powietrza po dostarczanie niezbędnego nam drewna. Wszyscy uczestnicy akcji #sadziMY muszą już tylko wybrać odpowiednie miejsce i posadzić drzewko, a następnie obserwować, jak wzrasta i cieszyć się jego obecnością.