Aktualności Aktualności

Światowy Dzień Drwala

Data 12 listopada pojawia się w kalendarzach jako Światowy Dzień Drwala. To jeden z najbardziej męskich, a jednocześnie jeden z najmniej szanowanych zawodów świata. Zawód ten u mężczyzn wzbudza respekt, u płci pięknej podziw. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele do rozwoju cywilizacyjnego ludzkości wnieśli i wnoszą drwale. Praca drwala jest bardzo niebezpieczna i trudna. Niegdyś pracowali piłami ręcznymi, siekierami i toporami, dziś ich głównym narzędziem pozostaje pilarka spalinowa.

Klasyczny drwal jest kojarzony z silnym, krzepkim, pracowitym, odważnym i tajemniczym mężczyzną. Jest także pewna grupa drwalów-kobiet. Co więcej zdarzają się przypadki, że przedstawicielki płci pięknej potrafią przewyższyć mężczyzn na organizowanych od kilkudziesięciu lat zawodach drwali.

Zawód - drwal

Jest to zawód do wykonywania którego potrzeba nie tylko dużo siły fizycznej, ale też zdrowego rozsądku i spokoju. Dawniej drwal pracował w lesie i wiódł półkoczowniczy tryb życia, przemieszczając się pomiędzy miejscami wycinki lasów. Jego narzędziami pracy były siekiera, topór i ręczna piła.

Zdjęcie przedstawia prace zrębowe przy użyciu pilarki BK3a - drwal Z. Malczewski. Źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko - Rys historyczny.

Dzisiejsza technologia ułatwia w znacznym stopniu pracę drwala. Obecnie Lasy Państwowe do wykonywania wszystkich prac w lesie jak wycinka, pielęgnacja zatrudniają Zakłady Usług Leśnych, które z kolei zatrudniają drwali. Choć podstawowe zadanie, czyli ścinanie drzew pozostało takie samo, metody i narzędzia pracy drwala uległy znacznej modernizacji. Dziś drwal używa specjalistycznego sprzętu mechanicznego. Ryzyko wypadku zmniejszają specjalne spodnie i buty, odpowiednio zabezpieczone przed przecięciem.

Zdjęcie przedstawia materiał filmowy TVP3 Poznań pt.Światowy Dzień Drwala. Podstawą jego pracy jest bezpieczeństwo - Witaj Wielkopolsko 12.11.2019r.

Każda osoba podejmująca się pracy jako drwal, musi być przeszkolona i posiadać wiedzę o wycinaniu drzew. Najważniejsze jest jednak wykonywanie swoich obowiązków z zachowaniem wszelkich względów bezpieczeństwa. Jak podkreśla Małgorzata Krokowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu „Podstawą jest hełm. Nie można wejść na teren, gdzie odbywa się wycinka bez odpowiedniego zabezpieczenia. Także konieczna jest kamizelka, która będzie zapewniała nam bezpieczeństwo. Bo to bezpieczeństwo, to to, co w tej pracy jest najważniejsze”. Jeżeli dokonujemy wycinki w lesie zgodnej z harmonogramem zaplanowanych prac, to wówczas możemy mówić o większym bezpieczeństwie drwala. Sytuacja znacznie się komplikuje w przypadku prac dotyczących pozyskania drewna z powierzchni huraganowych, jak to miało miejsce w Wielkopolsce w 2019 r.

O pracy drwala w programie "Witaj Wielkopolsko!" mówili Małgorzata Krokowska oraz leśnik Damian Grzybowski https://poznan.tvp.pl/45292224/swiatowy-dzien-drwala-podstawa-jego-pracy-jest-bezpieczenstwo

W Ameryce czy w Europie zachodniej spotkać można pomniki słynnych drwali. Niektóre miejscowości swą nazwę zawdzięczają właśnie drwalom. W Polsce - najładniejszy i jednocześnie podwójny pomnik znajduje się w Jaworznie. Na jednym z rond dojazdowych do centrum uwagę zwraca potężna figura rębacza z siekierą na plecach, zmierzającego do rynku, gdzie oczekuje go kolega. Dwaj drwale znajdują się też w herbie Jaworzna. Z kolei w śląskich Żędowicach można zobaczyć drewnianą statuę drwala, a przedstawiciel tego zawodu widnieje też na historycznej pieczęci tej miejscowości. 

Śniadanie na zrębie w Leśnictwie Dąbrówka. Źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko - Rys historyczny.

W modzie funkcjonuje nawet styl na tzw. drwala. Mężczyźni, którzy preferują ten styl wybierają wytarte dżinsy, wysokie buty, w które wkładają nogawki i koszule w kratę. Obowiązkowa jest także długa broda i nieco dłuższe włosy, które ostatnio stały się najmodniejsze.

Nie tylko w Światowym Dniu Drwala trzeba o drwalach pamiętać i pożyczyć im wszystkiego najlepszego. Bowiem doskonale wiemy, że praca drwala stanowi fundament działalności gospodarczej Lasów Państwowych.