Święto Lasu oraz uroczyste otwarcie kompleksu turystyczno-edukacjyjnego " Dziewicza Góra"

 

26 kwietnia leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu obchodzili Święto Lasu. Impreza odbyła się na terenie obiektu turystyczno-edukacyjnego  „Dziewicza Góra" w Nadleśnictwie Łopuchówko, który tego dnia został uroczyście otwarty.

 

Święto Lasu miało charakter oficjalnej gali. Wzięło w nim udział około 300 osób, w tym między innymi Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, biskup Edward Janiak, Marek Baumgart z WFOŚiGW przedstawiciele Straży Pożarnej, samorządów, nauki, szkół, stowarzyszeń, Lasów Państwowych.

"Parking Dziewicza Góra", który został otwarty tego dnia, powstał dzięki dotacjom unijnym w ramach projektu "Ochrona przyrodniczo cennych okolic Poznania przez ukierunkowanie i koncentrację ruchu turystycznego". Wkrótce zaczną działać znajdujące się na nim salka edukacyjna, sala wystawowa i kawiarenka. Obiekty wzbogacą istniejącą już ofertę turystyczno-edukacyjną Nadleśnictwa Łopuchówko – znajdują się tuż przy wejściu na ścieżkę edukacyjną wiodącą na wieżę widokową na Dziewiczej Górze.

Wraz z zespołem na Dziewiczej Górze powstał parking przy rezerwacie "Meteoryt Morasko" oraz parking przy  prężnie działającym już Ośrodku Edukacji Leśnej "Łysy Młyn"

Jak na Święto Lasu, święto leśników, przystało otwarcie parkingu nastąpiło w sposób leśny. Goście honorowi zamiast przecinać wstęgę, przecięli kłodę.

- Jestem już sześć lat wojewodą, ale nigdy w taki sposób nie otwierałem obiektu. Gratuluję pomysłu – powiedział Piotr Florek Wojewoda Wielkopolski, który piłował drewno w towarzystwie dyrektora RDLP Piotra Grygiera.

- Tym czym jest Puszcza Białowieska dla Polski, tym Puszcza Zielonka dla Wielkopolski – powiedział Nadleśniczy Nadleśnictwo Łopuchówko Zbigniew Szeląg uzasadniając wybór miejsca na budowę obiektów turystycznych.

- To wszystko ma służyć dobru wspólnemu – podsumował biskup Edward Janiak święcąc obiekt.

W czasie uroczystości Wojewoda Wielkopolski wręczył Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzacie Okulicz-Kozaryn z Nadleśnictwa Konstantynowo, Alicji Antonowicz z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i Henrykowi Gostyńskiemu z Nadleśnictwa Koło. Osiem osób otrzymało Kordelasy Leśnika Polskiego.

- Dziękujemy kapitule, że nas zauważyła. Kordelas będziemy nosić z dumą. Dbajcie o Lasy Państwowe. - w imieniu odznaczonych podziękowała odchodząca na emeryturę nadleśniczy Nadleśnictwa Taczanów Ewa Powązka-Chojnacka.

Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu profesjonalistów i uczniów z zaprzyjaźnionych z Nadleśnictwem Łopuchówko szkół.

 Tekst: Anna Wawrzyniak-Strzelińska

Zdjęcia: Bartosz Nowak, Artur Napierała