Aktualności Aktualności

Zostań (z nami) w domu i... zabierz las do domu!

Czas COVID-19 jest trudny dla wszystkich. Próbujemy organizować pracę, naukę i czas wolny. Staramy się, jak najlepiej wykorzystać dostępne techniki komunikacji – jednak telekonferencja nie zastąpi osobistego spotkania, lekcja on-line nie da tyle możliwości, co zajęcia na żywo. Dlatego przedstawiamy Wam nasze propozycje na aktywności z dziećmi – kreatywne, rozwijające, edukujące zajęcia w domu.

Jesteście głodni wiedzy przyrodniczej?

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do oglądania naszych filmów edukacyjnych z cyklu: „Leśne warsztaty”, w których znajdziecie propozycje warsztatów kulinarnych: sów do schrupania; warsztatów origami dla początkujących z żabą w tleleśne DIY jak wiosenny ludzik, roślinny cebulowy przyjaciel czy zrób to sam - filtr wody!
Czy propozycję leśnych zajęć sensorycznych z prostą w wykonaniu i bardzo pomocną w rozpoznawaniu gatunków ptaków zabawą, która poprawi naszą koncentrację i spostrzegawczość. Z każdego odcinka dowiesz się czegoś nowego i przygotujesz coś wspaniałego. Gwarantujemy świetną zabawę, nie tylko dla najmłodszych.

Polecamy też transmisję z gniazda bociana czarnego, które znajduje się na terenie Nadleśnictwa Sieraków.

 

Transmisję z gniazda rybołowa w Puszczy Barlineckiej zobaczymy tutaj 

Polecamy także Leśną telewizję - filmy prosto z lasu, które uczą, ukazują piękne oblicza natury i pokazują jak wygląda praca leśników. Zapraszamy do subskrypcji: Echa Leśne TV, Oblicza lasów, Ocalony Świat, EKOlogika Leśnika, Windą do lasu.

Na naszej liście nie może zabraknąć dobrej zabawy z edukacją w tle. Stąd na początek przygotowaliśmy dla Was kilka leśnych kart pracy, adresowanych do dzieci w wieku szkolnym. Niech ich rozwiązywanie będzie dla Was wspaniałą przygodą i cennym źródłem leśnej wiedzy. Każdą z kart pobierzcie w PDF #Zostań w domu!

Najstarszym proponujemy założyć kuchenny fartuch, naostrzyć noże i spróbować swoich sił w leśnym masterchefie z książką "Dobre z lasu" i naszymi propozycjami kuchni inspirowanej lasem #Zostań w domu!

Czas wolny można poświęcić też na czytanie książek. Lasy Państwowe przygotowały dla Was wiele ciekawych zeszytów ćwiczeń, kluczy i kart pracy o przyrodzie i nie tylko, dostępnych w zakładce leśna literatura. Wszystkie te publikacje są darmowe, można je pobrać i odkrywać wraz z nimi tajniki naszych lasów. Na początek polecamy Wam:

Kolorowanki dla najmłodszych:

„Od nasionka do książki”„Domy zwierząt”„Co daje las”„Praca leśnika”

Serię zeszytów edukacyjnych dla młodzieży "Poznać i zrozumieć las":

„Natura 2000”, „Lasy i zmiany klimatu”, „Różnorodność biologiczna”„Ludzie i Las”„Funkcje lasu”„Lasów przybywa”„O ścinaniu drzew”„Na początek ekologia”