Asset Publisher Asset Publisher

Zurück zur Seite
Zurück

Akcja Sadzenie Lasu z okazji Międzynarodowego Dnia Lasu

Akcja Sadzenie Lasu z okazji Międzynarodowego Dnia Lasu

Sadzenie drzew w lesie nie jest łatwym zadaniem, ale na pewno przyczynia się to do poprawy naszego klimatu, daje cień, pozwala w ciszy odpocząć od zgiełku i hałasu miasta.

21 marca każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasu, święto poświęcone promowaniu ochrony lasów i ich znaczenia dla ekosystemu. „Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata” to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów.

W pierwszej chwili możemy sobie pomyśleć, co ma las wspólnego z innowacjami technologicznymi. A szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych i zmniejszenie negatywnych efektów zmiany klimatu. W tym roku mamy jednak szczególny powód do świętowania, gdyż przypada także setna rocznica istnienia Lasów Państwowych w Polsce. Jest to doskonała okazja do podkreślenia roli, jaką odgrywają lasy w życiu ludzi i przyrody, a także do zainicjowania działań na rzecz ich ochrony oraz odbudowy.

Z okazji tak dostojnego jubileuszu Wielkopolscy leśnicy wzięli udział w akcji sadzenia lasu. Posadzono gatunki liściaste, głównie buki, wiązy, gatunki o znaczeniu biocenotycznym, jak czereśnia ptasia.

Akcja odbyła się na gruncie porolnym leśnictwa Łopuchowo. Jest to jedna z powierzchni wchodzących w skład 16 hektarowego obszaru zaplanowanego do zalesienia w 2024 r. znajdująca się  w granicach Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, w sąsiedztwie rzeki Trojanki na Obszarze Natura 2000. Sadzenie lasu to nie tylko chwila symbolicznego gestu, lecz także wyraz praktycznego zaangażowania w ochronę środowiska i budowę lepszej przyszłości lokalnej społeczności.

Posadzony młody las w najbliższych dekadach będzie chroniony oraz pielęgnowany przez leśników. Prowadzona na tym terenie zrównoważona gospodarka leśna zapewni następnym pokoleniom okolicznych mieszkańców miejsce do wypoczynku i dostęp do świeżego powietrza. Przywracanie lasów i sadzenie drzew na zdegradowanych terenach - mogą przyczynić się do jednej trzeciej całkowitego łagodzenia zmiany klimatu potrzebnego do ograniczenia ocieplenia do poniżej 2°C do 2030 r., przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa żywnościowego i źródeł utrzymania.

W ramach obchodów 100-lecia LP w siedzibie Nadleśnictwa odbyło się także seminarium pt. Ptaki małe i duże, i ich biżuteria, czyli po co ptakom obrączki? Specjaliści wygłosili prelekcje nt. wybranych gatunków ptaków występujących na terenie nadleśnictwa z przedstawieniem m.in. wyników obrączkowania, liczebności oraz efektów ochrony.