Asset Publisher Asset Publisher

Drzwi do lasu Nadleśnictwa Łopuchówko

Wszystkich miłośników lasów, przyrody i turystyki zapraszamy do odsłuchania audycji Rafała Regulskiego "Drzwi do lasu" w Radio Poznań. Jest to cykl spotkań redaktora z Radia Poznań z leśnikami wielkopolskich lasów oraz pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Emitowany w każdą środę o godzinie 09:25 na antenie radia.

Rafał Regulski wielokrotnie docierał do naszego nadleśnictwa.

9 lutego edukator leśny Karolina Prange poprowadziła redaktora  krętymi ścieżkami „stawu młyńskiego” w poszukiwaniu bobrów i odkrywaniu ich zdolności inżynieryjno-melioracyjnych.

2 lutego z inżynierem nadzoru Hanną Napierałą – Haładzńską przybliżaliśmy słuchaczom co o tej porze roku robią… drzewa i jak wyglądają pierwsze kwiaty przedwiośnia.  Najwcześniej, bo już w lutym, zakwitła leszczyna pospolita i wierzba iwa. Do nich dołączyła olsza czarna, rosnąca na brzegach jezior i na bagnach. Wkrótce zakwitnie brzoza brodawkowata i dąb szypułkowy. Ich kwiaty tylko na pierwszy rzut oka wydają się być niepozorne i nieatrakcyjne. Wystarczy się im przyjrzeć z bliska, aby docenić ich niebanalną urodę. Wymienione drzewa są jednopienne, bo wytwarzają na jednym osobniku (drzewie) długie barwne kotki męskie i niewielkie kwiatki żeńskie.

22 grudnia to  audycja o lesie jako miejscu akcji baśni, bajek czy podań. Rozmówcy: Karolina Prange, pracownik edukacyjny w Nadleśnictwie Łopuchówko.

15 grudnia wybraliśmy się z redaktorem na leśną plantacje choinek. Tym razem w leśne ostępy zaprowadzą Was leśniczy leśnictwa Marianowo Sławomir Stoiński i edukator Karolina Prange z przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Przedszkole Leśne Leśne Gzubki".  Sprawdźcie sami: Dlaczego wybieramy najczęściej choinkę naturalną #prostozlasu jako Bożonarodzeniowego gościa i jakie Bożonarodzeniowe legendy są z nią związane.    

3 listopada poznawaliśmy leśne dary lasu na przykładzie głogu, czeremchy amerykańskiej i tarniny oraz przykłady ich zastosowania. Rozmówcy: Karolina Prange, pracownik edukacyjny w Nadleśnictwie Łopuchówko. Epizodycznie Jacek Gola leśniczy leśnictwa Rozmarynów w nadleśnictwie Jarocin.

27 października staramy się słuchaczom odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego edukacja leśna otwiera drzwi do lasu?” poprzez poznawanie działalności edukacyjnej Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”.

Na stronie internetowej radia dostępne są również ciekawe, archiwalne nagrania z innych nadleśnictw.

Zapraszamy w środy na godzinę 09:25 , otwórzmy „Drzwi do Lasu” w RADIO POZNAŃ.