Asset Publisher Asset Publisher

#zabierz5zlasu = "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Wiecie co najbardziej denerwuje leśnika? Śmieci w lesie!

Dlatego wspólnie z Bankiem BNP Paribas oraz Fundacją Nasza Ziemia wyszliśmy z inicjatywą zorganizowania dnia 14.09.2019 akcji edukacyjnej połączonej ze sprzątaniem lasu w okolicy Ośrodka OEL „Łysy Młyn” i Warty. Działanie ma na celu uwrażliwienie uczestników na problem pozostawiania śmieci w lesie oraz promowanie odpowiedzialnych postaw w myśl akcji Lasów Państwowych #zabierz5zlasu. 

Uzbrojeni w worki i rękawiczki, świadomi zasad bezpieczeństwa, wyruszyliśmy na sprzątanie lasu i wracaliśmy zawsze z pełnymi workami… 

Wspólnie z pracownikami banku i ich rodzinami zebraliśmy w sumie 9 worków śmieci, w tym:

️butelki szklane po różnych trunkach,

️żyłki wędkarskie,

️reklamówki, plastikowe butelki po napojach.

Całą akcja zajęła około 3 godziny. To smutne, że ktoś kto przychodzi łowić ryby, pobiegać, pospacerować, pobyć w ciszy, cieszyć się otoczeniem wody i lasu pozostawia po sobie taki bałagan. Porozrzucane szklane i plastikowe butelki, miliony kapsli i plastikowych nakrętek, wszelkiego rodzaju opakowania, plastikowe sztućce, aluminiowe tacki po grillach i porozbijane szkło to tylko część z tego, co udało nam się dzisiaj znaleźć.

Podczas spotkania zostały również poprowadzone zajęcia na temat zagrożeń związanych z dzikimi wysypiskami w lasach. Realizując konspekt zajęć „Rady na odpady” wspólnie zastanawialiśmy się jak produkowane przez nas odpady wpływają na całe środowisko, jak zmniejszyć ich ilość, aby stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. Wszystko po to, aby wcielić w życie filozofię Zero Waste.

 

Pamiętaj!

Jeśli już ktoś przed Tobą naśmiecił i pozostawił po sobie ten nieporządek - nie przechodź obojętnie!

Jeśli każdy z nas zabierze ze sobą z lasu choć 5 śmieci może będzie tam czyściej i przyjemniej.

I rzecz trzecia, równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie: zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

Las to nie miejsce na śmieci.

Zachęcamy wszystkich do nieśmiecenia.