Asset Publisher Asset Publisher

Bezpieczeństwo na lodzie - najważniejsze zasady!

Trwający okres zimowy, stwarza realne niebezpieczeństwo osobom spędzającym wolny czas na akwenach wodnych, które pokryte zastały lodem. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne.

Szukając rozrywki dzieci chętnie spędzają czas tworząc ślizgawki, wędkarze odwiedzają ulubione łowiska, a mieszkańcy często skracają drogę do domu wracając przez zamarznięte akweny. Bardzo często w sposób nieprzemyślany, lekceważąc podstawowe zasady bezpieczeństwa balansujemy na granicy życia i śmierci wkraczając na niepewny, nieznany zbiornik wodny, który wydaje się bezpieczny przez widoczną warstwę lodu.Na terenie i w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Łopuchówko znajduje się 57 stawów i jezior. W znacznej mierze są to jeziora polodowcowe - w kształcie rynien.

 

Leśnicy wspólnie z Komendami Powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkami OSP apelują o szczególną ostrożność i zachowanie bezpieczeństwa. Wchodzenie na lód przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych nie jest bezpieczne.

Zdjęcie przedstawia zamarzniętą rzekę. Fot. Tom Kowalski

Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.  

Jak aktywnie bezpiecznie spędzać więc czas na świeżym powietrzu zimą? Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

W takich sytuacjach PRZESTRZEGAJ następujących ZASAD:

  1. Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
  2. Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
  3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
  4. Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
  5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
  6. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
  7. Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
  8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
  9. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.


CO ZROBIĆ GDY ZARWIE SIĘ POD TOBĄ LÓD?

  1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Infografika przedstawia jaka grubość lodu jest w stanie utrzymać człowieka lub pojazd. Żródło: : https://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/bezp_na_lodzie.pdf

KIEDY ZAUWAŻYSZ OSOBĘ TONĄCA :

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE ORAZ INNYCH OSÓB, KTÓRE WCHODZĄ NA ZAMARZNIĘTE ZBIORNIKI WODNE‼️  BĄDŹ ŚWIADOMY ZAGROŻEŃ‼

Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!