Asset Publisher Asset Publisher

Motyle wyłowione z nocy

W Ośrodku Dziewicza Góra podziwiać można wystawę fotografii Przemysława Wieczorka „Wyłowione z nocy” prezentującą różnorodność motyli nocnych występujących w Polsce.

W Salonie FOTONATURA zagościły motyle nocne. W 10-letniej historii tego miejsca to pierwsza wystawa poświęcona wyłącznie tej grupie owadów. Zebrane fotografie są efektem ostatnich 4 lat pracy Przemysława Wieczorka - miłośnika entomologii, znanego gościom Dziewiczej Góry z kilku edycji warsztatów „NOC CIEMna”.

Zdjęcie przedstawia nadleśniczego Tomasza Markiewicza oraz autora fotografii - Przemysława Wieczorka podczas otwarcia wystawy. Fot. R. Magda

Coraz to nowe wyniki badań wskazują na ważną rolę motyli nocnych w zapylaniu roślin, także uprawnych jak rzepak czy ziemniaki.

Zdjęcie przedstawia uczestników wernisażu. Fot. R. Konieczny

W Polsce ochronie prawnej podlega 1/5 stwierdzonych gatunków motyli dziennych – w przypadku motyli nocnych mniej niż 1/500. Wśród krajowych ciem spotykamy piękne i zagrożone wyginięciem gatunki, które jednak nie są objęte ochroną. Ich przykładem jest niedźwiedziówka hebe – najcenniejszy gatunek prezentowany na wystawie. Uwiecznienie na fotografii tej rzadkości wymagało od autora spędzenia kilku godzin w bardzo niesprzyjających warunkach.

Zdjęcie przedstawia autora wystawy na tla zdjęć niedźwiedziówki hebe. Fot. K. Prange

Okazuje się, że motyle nocne można spotkać także w miejscach, po których byśmy się tego nie spodziewali – jak centrum dużego miasta czy… wnętrze odkurzacza. O tym jak wabić ćmy do światła i jak przygotować atrakcyjną dla nich przynętę pokarmową Przemysław Wieczorek opowiedział podczas prelekcji podsumowującej spotkanie.

Zdjęcie przedstawia uczestników wernisażu podczas prelekecji autora wystawy. Fot. R. Konieczny

Zdjęcia będzie można podziwiać w Salonie FOTONATURA do końca sierpnia w godzinach otwarcia OEPL Dziewicza Góra. Uczestnikom wernisażu dziękujemy za zainteresowanie, a autorowi wystawy za zaangażowanie i chęć dzielenia się swoją pasją.

Wystawa jest częścią projektu „NOC CIEMna – wydarzenia edukacyjne dotyczące motyli nocnych” dofinansowanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych i objętego patronatem medialnym przez Radio Poznań.

Projekt to kolejny krok w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat biologii, ekologii oraz różnorodności gatunkowej motyli nocnych, przeciwdziałania entomofobii oraz zachęcenia do nocnych obserwacji przyrody. Warsztaty edukacyjne „NOC CIEMna” z wabieniem owadów do światła odbędą się już 14 lipca. Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcie przedstawia wnętrze Salonu FOTONATURA, w którym prezentowana jest wystawa wyłowione z nocy. Fot. R. Konieczny