Asset Publisher Asset Publisher

Noc CIEMna i Nocne Wejście na Dziewiczą Górę 2021 już za nami!

Ten ekscytujący wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci! W OEPL „Dziewicza Góra” 6 sierpnia 2021 roku odbyły się jednocześnie dwa wydarzenia – Nocne Wejście na Dziewiczą Górę oraz Noc CIEMna!

To była doskonała okazja, aby podziwiać zachód słońca z wieży widokowej, a motyle nocne, często w cieniu swych dziennych kuzynów, okazały się nie mniej piękne i interesujące. W Ośrodku pod Dziewiczą Górą spotkaliśmy się za przyczyną Przemysława Wieczorka – pasjonata entomologii, piątkowego prelegenta i pomysłodawcy wydarzenia „NOC CIEMna” oraz gościliśmy Katarzynę Kajukało-Drygalską, artystkę, która opowiada o ćmach nie tylko za pomocą słów, ale również nitki.

Zdjęcie przedstawia Katarzynę Kajukało-Drygalską, artystkę, która zapoznała uczestników z pracami artystycznymi przedstawiającymi haftowane ćmy. Fot. Archiwum Nadleśnictwa.

Program, jak to zwykle bywa w przypadku naszych edukacyjnych spotkań, był bardzo bogaty. Rozpoczęliśmy od prelekcji biologa i miłośnika entomologii Przemysława Wieczorka, po której nikt już nie miał wątpliwości, która nasza ćma jest największa, jak odróżnić motyla dziennego od nocnego, czemu służą okazałe grzebykowate czułki czy też, który rodzaj światła ćmy widzą najlepiej. Podczas warsztatów laboratoryjnych można było z bardzo bliska przyjrzeć się ssawce motyla, tchawkom, różnym typom odnóży i czułków owadów. Jednym słowem zobaczyć, jak dokładnie wyglądają i jak są zbudowane zarówno motyle, jak i ćmy.

Zdjęcie przedstawia warsztaty mikroskopowe, dzięki którym można było zapoznać się z budową ssawki motyla, tchawkom, różnym typom odnóży i czułkom owadów. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

Oczywiście nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, a wszystkie one dotyczyły rzecz jasna motyli. Z zapałem przygotowywano zatem pracochłonne w wykonaniu, ale bardzo efektowne broszki z filcu takich gatunków jak: nastrosz półpawik, wstęgówka karminówka, niedźwiedziówka nożówka, zmrocznik gładysz, ćmy krępaka nadbrzozka wyklejane brzozową korą. Ponadto każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą do domu ozdobne mydełko, przygotowane w trakcie warsztatów. Prelekcję i warsztaty podsumowywała fachowa literatura dotycząca motyli, z której chętnie korzystali zwłaszcza dorośli uczestnicy NOCy CIEM-nej.

Zdjęcie przedstawia warsztaty, na których można było wykonać filcowe broszki w kształcie ciem. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

Zdjęcie przedstawia warsztaty, podczas których można było wykonać mydełko. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

Naszym tegorocznym gościem była również Pani Katarzyna, artystka, która przekazała nam wiedzę na temat życia motyli nocnych nie tylko w słowach, ale także w przepięknych haftowanych pracach. Różnorodność ciem wzbudzała spore zainteresowanie wszystkich uczestników. 

Zdjęcie przedstawia haftowane ćmy - prace artystyczne wykonane przez Katarzynę Kajukało-Drygalską. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

Późnym wieczorem, gdy ćmy zaczęły latać rozpoczęła się najbardziej wyczekiwana część „NOCy CIEMnej”, czyli obserwacje zwabionych do ekranu i testerów owadów. Niemałe zainteresowanie wzbudził gość specjalny wieczoru – odwiedziła nas jaszczurka zwinka, zwabiona światłami lamp. Po oddaleniu się nietypowego gościa ponownie skupiliśmy się na obserwacji ciem, a tych wcale nie było mało.

Zdjęcie przedstawia jaszczurkę zwinkę zwabioną światłami lamp. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

Świat motyli nocnych, pozornie szary i ponury, zachwycił wszystkich różnorodnością barw, kształtów i zwyczajów. Łącznie zaobserwowaliśmy co najmniej 20 gatunków owadów. Wśród nich pojawiły się takie gatunki jak brudnica nieparka, nakreślik dębowiec, plamówka malinówka, porostnica glonówka lub łada różowica.

Zdjęcie przedstawia parę ciem - porostnice glonówki. Fot. Przemysław Wieczorek

Zdjęcie przedstawia gatunek ćmy - plamówka malinówka. Fot. Przemysław Wieczorek

Oprócz tego pojawiły się niedźwiedziówka jastrzębica, włochacz nadbrzozak, barczatka sosnówka oraz zawisak borowiec. W "NOCy CIEMnej" wzięło udział ponad 60 osób. Uczestnikom obu wydarzeń – zarówno tym małym jak i dużym - dziękujemy za zainteresowanie, aktywny udział i przemiłą atmosferę.

Zdjęcie przedstawia wieżę widokową na Dziewiczej Górze porą nocną. Fot. Krzysztof Pilarski