Asset Publisher Asset Publisher

NOC CIEMna w Ośrodku Dziewicza Góra

Za nami NOC CIEMna – wydarzenie edukacyjne poświęcone motylom nocnym. Spotkania z nimi nie budzą w nas zwykle zachwytu typowego dla obserwacji ich dziennych kuzynów. Tym razem było inaczej! Świat motyli nocnych okazał się skrywać przed nami mnóstwo pięknych barw, niezwykłych kształtów i zadziwiających zachowań.

W Ośrodku pod Dziewiczą Górą spotkaliśmy się 14 lipca. Podczas 5-godzinnego spotkania przybliżyliśmy świat motyli nocnych ponad 60 żądnym wiedzy obserwatorom przyrody. Naszym przewodnikiem był po raz kolejny Przemysław Wieczorek – miłośnik entomologii i fotografii. Dzięki niemu uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym różni się motyl nocny od dziennego, ile gatunków tych owadów można spotkać w naszym kraju, a także który z nich jest najmniejszy i największy.

Uczestnicy NOCy CIEMnej podczas prelekcji. Fot. P. Kaźmierczak

Podczas wyczekiwanych przez najmłodszych warsztatów plastycznych przygotowaliśmy naszyjniki i dekoracje z wykorzystaniem plastrów drewna, ziół i motyli wyciętych z kory brzozy, a także utrwaliliśmy cykl rozwojowy motyli tworząc modele na papierowych talerzykach.

Zdjęcie przedstawia warsztaty plastyczne. Fot. K. PrangeZdjęcie przedstawia uczestników warsztatów plastycznych z modelami cyklu rozwojwego motyla. Fot. K. Prange

Warsztaty miały także swoją laboratoryjną odsłonę – uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska ssawce motyla, łuskom pokrywającym skrzydła, różnym typom odnóży i czułków owadów, a także obejrzeć w powiększeniu wybrane okazy.

Zdjęcie przedstawia uczestników NOCy CIEMnej podczas obserwacji mikroskopowych. Fot. P. Kaźmierczak

Prelekcję i warsztaty uzupełniał pokaz literatury dotyczącej owadów oraz wystawa fotografii „Wyłowione z nocy”, z których chętnie korzystali zwłaszcza dorośli uczestnicy NOCy CIEM-nej.

Zdjęcie przedstawia ekran, do którego wabione były owady. Fot. P. Kaźmierczak

Podczas nocnych obserwacji w terenie przygotowaliśmy stanowisko, na którym do rozwieszonego prześcieradła z wykorzystaniem profesjonalnych lamp wabione były motyle nocne.

Fot. Zdjęcie przedstawia Przemysława Wieczorka oraz uczestników NOCy CIEMnej podczas obserwacji owadów przy ekranie. Fot. P. Kaźmierczak

Uczestnicy mogli skorzystać z zaopatrzonych w lupę pudełek do obserwacji owadów.

Zdjęcie przedstawia pudełko do obserwacji owadów i rolnicę tasiemkę. Fot. P. Kaźmierczak

Prowadzący oznaczał do jakiego rodzaju lub gatunku należą poszczególne okazy. W sumie zaobserwaliśmy ponad 40 gatunków motyli, ale także przedstawicieli chrząszczy, siatkoskrzydłych, pluskwiaków, błonkówek i muchówek. Na uczestników czekało także ognisko.

Zdjęcie przedstawia uczestników NOCy CIEMnej podczas ogniska. Fot. P. Kaźmierczak

Warsztaty edukacyjne „NOC CIEMna” były częścią projektu „NOC CIEMna - wydarzenia edukacyjne dotyczące motyli nocnych” dofinansowanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Patronem medialnym projektu było Radio Poznań. Uczestnikom – zarówno małym jak i dużym - dziękujemy za wspólne obserwacje, aktywny udział i miłą atmosferę. Do zobaczenia!

Zdjęcie przedstawia organizatorów NOCy CIEMnej. Fot. D. Cichoń

Fot. Zdjęcie przedstawia obserwacje motyli nocnych przy ekranie. Fot. P. Kaźmierczak