Asset Publisher Asset Publisher

Pora na czyszczenie budek lęgowych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, czyszczenie budek może się odbywać od 16 października do końca lutego. W pozostałym okresie budka podlega ochronie – jest traktowana jako siedlisko.

Wywieszanie budek, skrzynek lęgowych i ich czyszczenie to jedna z czynności w gospodarce leśnej, określanych mianem wspomagania różnorodności leśnej, przewidziana Instrukcją Ochrony Lasu.
Im bowiem w lesie więcej ptaków, tym mniejsze zagrożenie gradacją szkodliwych owadów. I choć sikory, kowaliki, muchołówki czy inne dziuplaki potrzebować ich będą dopiero wiosną, to czyścimy je już teraz. Tak więc zima to nie tylko lepienie bałwana i bitwy na śnieżki. To także doskonały czas na porządki, na coroczne czyszczenie budek lęgowych dla ptaków. – dodają edukatorzy leśni Patrycja Różańska, Karolina Prange.

W tym tygodniu z podleśniczym Januszem Mateją czyściliśmy gniazda z budek lęgowych zawieszonych w okolicy Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-leśnej „Dziewicza Góra”.  Po wyjęciu gniazd okazywało się, że w budkach odbywały się zazwyczaj jeden, dwa lęgi. Na pierwszym gnieździe zbudowane było drugie – dodaje Patrycja Różańska.

Zdjęcie przedstawia gniazdo wyjęte z budki lęgowej dla ptaków. Fot. Janusz Mateja

Zdziwiło nas, że wnętrze budki było bardzo suche. Przy wyjmowaniu gniazda unosiło się dużo pyłu. W takiej budce ptaki mają korzystniejsze warunki niż w naturalnej dziupli, gdzie jest większa wilgoć. Dlatego u wielu gatunków gniazdujących w naturalnych dziuplach jest tak bogata wyściółka gniazda; ma odizolować jaja i pisklęta od panującej wilgoci. Ze znoszonych przez ptaki materiałów do gniazda zaobserwowaliśmy głównie mech, sierść, pierze czy elementy roślin.

Zdjęcie przedstawia budkę lęgową, w której gniazdo zostało zbudowane głównie z mchu. Fot. Janusz Mateja

Dlaczego budki lęgowe należy czyścić? Przecież nikt nie oczyszcza naturalnych dziupli. Jak wcześniej napisaliśmy, wnętrze budki było bardzo suche, a w dziuplach jest większa wilgoć. Dlatego dziupla oczyszcza się sama; wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. Poza tym, usuwając z budki lęgowej stare gniazda, oczyszczamy ją z potencjalnych pasożytów, które mogą zagrażać pisklętom i dorosłym ptakom. Kolejny powód – gniazda budowane „piętrowo”, nawarstwianie się materiału może sprawić, że w budce zrobi się za ciasno, warstwy nakładane jedna na drugą niebezpiecznie zbliżają się do otworu wlotowego. Wówczas jakiś drapieżnik może łatwo dostać się do jaj i piskląt (np. kuna czy kot).

Zdjęcie przedstawia budkę lęgową dla ptaków w trakcie czyszczenia. Fot. Janusz Mateja

O czym musimy pamiętać, chcąc zabrać się za wyczyszczenie budki? Przede wszystkim o terminie, w jakim możemy wykonać porządki. Według ustawy o ochronie przyrody, gniazda z budek możemy usuwać od 16 października do końca lutego, dzięki czemu ominiemy okres lęgowy ptaków i tym samym nie zakłócimy ich spokoju.

Przed wyczyszczeniem budki należy sprawić, czy przypadkiem nie ma w niej żadnych lokatorów, nie tylko ptasich. Mogą być one również zamieszkane przez orzesznice, myszy lub nietoperze, wówczas należy zostawić je w spokoju. Zimą ptaki wykorzystują budki jako schronienie, więc po uprzątnięciu gniazd trzeba je koniecznie zawiesić z powrotem na drzewie.

Zdjęcie przedstawia drabinę podstawioną pod drzewo, na którym zawieszona jest budka, wymagająca corocznego czyszczenia. Fot. Janusz Mateja

W jaki sposób czyścić budkę lęgową? Gniazda usuwamy za pomocą zwykłej szczotki, a silniejsze zabrudzenia można umyć za pomocą wody z dodatkiem spirytusu. Przy okazji należy sprawdzić, czy budka nie wymaga naprawy.

Czyszczenie budek nie jest trudnym zajęciem, a dzięki niemu przyczynimy się do ochrony zdrowia ptaków. Pamiętajmy, że najlepsza budka to ta, która jest zamieszkana.

 

O czyszczeniu budek możemy posłuchać w audycji Radia Wielkopolska. Na ich temat wypowiada się Karolina Prange, specjalistka do spraw edukacji leśnej.

Link do artykułu na stronie Radio Wielkopolska znajdziecie tutaj: http://radiowielkopolska.pl/wielkopolska/w-lasach-trwa-sprzatanie-domkow-dla-ptakow/

Zdjęcie przedstawia zaproszenie do audycji z edukatorem leśnym Karoliną Prange "Jak czyścić budkę lęgową?" w Radiu Wielkopolska.

O czym należy pamiętać konstruując budkę dla ptaków? Jaki jest stopień zasiedlenia budek i dziupli? W jaki sposób sprawdzać czy dziupla jest zamieszkana? Jak wygląda schron dla nietoperzy? O tym opowiada Zdobysław Czarnowski w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów".