Asset Publisher Asset Publisher

Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Łopuchówko

Nadleśnictwo Łopuchówko wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni zajmującej prawie 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Zanim zdecydujesz się zanocować w lesie na specjalnie do tego wyznaczonych obszarach programu „Zanocuj w lesie” koniecznie skontaktuj się z Nadleśnictwem. Lasy udostępnione do tego rodzaju wypoczynku w wielu miejscach uległy uszkodzeniu z powodu silnych wiatrów. Trwają tam prace porządkowe. Do czasu uprzątnięcia połamanych i powalonych przez wiatr drzew zalecamy ostrożność, rozwagę i odradzamy wypoczynek na tych terenach.

 

Nadleśnictwo Łopuchówko wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni zajmującej prawie 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Łopuchówko strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Obszar „Zanocuj w lesie” został wyznaczony na terenie trzech leśnictw:

  • Złotkowo (w pobliżu miejscowości Sobota i Golęczewo)
  • Starczanowo (w pobliżu miejscowości Starczanowo i Mściszewo)
  • Wronczyn (w pobliżu miejscowości Wronczyn, Tuczno i Kołata)

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl Android lub IOS, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru (umieszczony na dole w załączniku),

2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

Nadleśnictwo Łopuchówko posiada dwa miejsca na rozpalenie ogniska oddalone od obszarów wyznaczonych do programu „Zanocuj w lesie”: przy ośrodku OEPL „Dziewicza Góra” oraz w Boduszewie. Przy obu miejscach znajdują się parkingi.

Na terenach objętych programem "Zanocuj w Lesie" możliwe jest używanie kuchenek gazowych.

3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem!

4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.

5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!

Prace z zakresu gospodarki leśnej w czerwcu 2022 roku w obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” odbywają się w pododdziałach leśnych:

Leśnictwo Złotkowo: brak

Leśnictwo Starczanowo: 241d, 241g, 241h

Leśnictwo Wronczyn: 46 - cały oddział

 

6. Z czasowymi wyłączeniami / zmianami przebiegu szlaków:

 

7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu

  • Koło Łowieckie nr 85 Ryś (obw. Łow. Nr 183 Wronczyn),
  • Koło Łowieckie nr 159 Omyk (obw. Łow. Nr. 159 Turostowo),
  • Koło Łowieckie nr 56 Rogacz (obw. Łow. Nr 179 Murowana Goślina),
  • Koło Łowieckie nr 13 Lis (obw. Łow. Nr 187 Rokietnica),
  • Koło Łowieckie nr 81 Drop (obw. Łow. Nr 117 Objezierze.

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejsc musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres roksana.magda@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Roksana Magda

Tel. 608 347 190

roksana.magda@poznan.lasy.gov.pl (preferowany kontakt mailowy)

 

Korzystasz z lasu turystycznie i rekreacyjnie? Skorzystałeś już z programu "Zanocuj w lesie", a może dopiero chciałbyś go wypróbować? Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w programie oraz wielbicieli leśnych wędrówek przygotowaliśmy specjalną ankietę. Ankieta jest bardzo krótka i prosta, jej wypełnienie nie zajmie wiele czasu, a nam pozwoli lepiej zapoznać się z Waszymi opiniami!

 

Nadleśnictwo Łopuchówko przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Jak znaleźć powierzchnie do biwakowania? Na jakich obszarach lasu możemy używać kuchenek gazowych? Jak sprawdzić czy w danym lesie występuje zagrożenie pożarowe? O tym opowiada Adam Gełdon w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów".