Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Pszczół

“Las to nie tylko drewno”! 20 maja 2022 r. Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” na Światowy Dzień Pszczół. Wydarzenie ma na celu propagowanie różnorodności biologicznej zagrożonej i zanikającej entomofauny. Odwiedźcie "Łysy Młyn" i na własne oczy zobaczcie, jak wygląda z bliska pszczoła, jakie gatunki roślin zapyla i ile dobra daje nam na co dzień właśnie ta „owadzia” rodzina.

O ciekawostkach na temat pszczół i innych dzikich zapylaczy opowie prof. UPP dr hab. Paweł Sienkiewicz. Z kolei pszczelarz Krzysztof Ancukiewicz przybliży temat bartnictwa. Dowiecie się też, czy mamy wpływ na populacje owadów zapylających i jakie jest ich znaczenie w przyrodzie. Będziecie mieli okazję dotknąć narzędzi pszczelarza, obejrzeć drewniany pokazowy ul, a nawet poczuć się jak pszczelarz - zakładając typowy dla niego kombinezon. 

Nie zabraknie również naszego edukatorów, którzy poprowadzą warsztaty w laboratorium i pokażą cykl rozwojowy pszczoły miodnej czy poszczególne elementy budowy owadów zapylających. W ogródku dydaktycznym zobaczycie różne gatunki bylin i krzewów miododajnych, a także będziecie mogli wziąć udział w zabawach ruchowych. 

Specjalnie dla Was zostanie stworzony kącik młodego artysty, gdzie będzie można wykonać prace plastyczne, ale też podziwiać wystawę laureatów konkursu "owaD-ziOM - życie pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy zamknięte w słoiku" oraz hotele dla owadów wykonane przez studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponadto w ośrodku znajdziecie mobilne gry drewniane o tematyce pszczelej.

Dla każdego łakomczuszka polecamy smakołyki „Dobre z lasu”, które otrzymujemy dzięki pszczołom (miód, pyłek pszczeli, soki, dżemy, konfitury, herbaty, zioła i przyprawy). Projekt „Dobre z Lasu”, realizowany przez Lasy Państwowe, ma na celu promowanie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów. Leśnicy realizują to zadanie prowadząc zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną. *Interesuje Cię natura od kuchni? Zajrzyj tutaj

 W ramach podsumowania eventu przeprowadzimy konkurs dotyczący produktów „Dobre z lasu”.

Cała relacja z wydarzenia dostępna w Radio Poznań, a także stronie internetowej i fanpage nadleśnictwa.

Zapraszamy wszystkich serdecznie! Mamy nadzieję, że dołączycie do nas.