Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Robocza dyskusja o pracach nad projektem lasów społecznych wokół Poznania

Robocza dyskusja o pracach nad projektem lasów społecznych wokół Poznania

31 lipca w Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Łopuchówko na Dziewiczej Górze odbyło się spotkanie leśników z Minister Klimatu i Środowiska, Pauliną Henning-Kloską. Podczas roboczego spotkania omówiono propozycje realizacji projektu lasów społecznych wokół Poznania.

Lasy społeczne, czyli lasy o zwiększonej funkcji społecznej, priorytetowo traktują dostępność dla odwiedzających, bezpieczeństwo, możliwość rekreacji oraz zachowanie walorów krajobrazowych lasów, a nie pozyskiwanie drewna. Mimo to, w tych lasach nadal prowadzone są prace leśne, aby zapewnić ich trwałość i stabilność, szczególnie ważną w dobie zmian klimatycznych. Wyzwaniem jest pogodzenie wszystkich tych funkcji, co wymaga współpracy wielu interesariuszy, których oczekiwania bywają sprzeczne.

Projekt lasów społecznych jest realizowany w każdym nadleśnictwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Poznaniu, głównie w sąsiedztwie terenów zurbanizowanych oraz lasach intensywnie użytkowanych rekreacyjnie. Leśnicy dostosowują zarządzanie lasami tak, aby te mogły one pełnić funkcje krajobrazowe, ochronne i rekreacyjne dla okolicznych mieszkańców. Zgodnie z wytycznymi, lasy społeczne nie są ani parkami podmiejskimi, ani rezerwatami niedostępnymi dla społeczeństwa. Prace w tych lasach będą prowadzone w sposób zmodyfikowany, z minimalnym udziałem całkowitych wycinek drzew.

W sierpniu rozpoczną się konsultacje w zatwierdzonym przez ministerstwo zespole. Prace planistyczne zaplanowane są na wrzesień i październik, a ich celem jest wytyczenie granic lasów społecznych wokół Poznania, we współpracy z lokalnymi społecznikami, aktywistami, samorządowcami i naukowcami oraz przedsiębiorcami leśnymi. Wstępnie określono, że proponowany obszar takich lasów będzie wynosił około 10 tys. ha, co odpowiada powierzchni ponad stu parków Cytadela w Poznaniu.

„Biorąc pod uwagę wyzwania jakie stoją przed nami w temacie adaptacji do zmian klimatu, lasy społeczne i w ogóle Lasy Państwowe będą odgrywały kluczową rolę, dając obywatelom i obywatelkom schronienie i miejsce wypoczynku z rodziną. Ważne, by tworzenie lasów społecznych wykuwało się w procesie partycypacji społecznej, by przejść od sporów o lasy, do wspólnych decyzji i planów” – podkreśliła ministra Paulina Hennig-Kloska.

Dyrektor RDLP w Poznaniu, Wiesław Krzewina, zaznaczył, że RDLP w Poznaniu ma duże doświadczenie w prowadzeniu dialogu o lasach. Model współpracy wypracowany z lokalnym społeczeństwem koncentruje się na trzech obszarach: konsultacjach społecznych, ocenie potencjalnych terenów lasów społecznych przez lokalnych leśników oraz szkoleniach wewnętrznych pracowników. Podejście to wpisuje się w ustalenia Ogólnopolskiej Narady o Lasach oraz zasady demokratycznego procesu decyzyjnego Unii Europejskiej. Dialog jest wzbogacany przez różne środowiska społeczne, co pozwala na uzyskanie szerokiego obrazu często sprzecznych ze sobą potrzeb i podkreśla potrzebę dążenia do funkcjonalnego kompromisu.

Wiesław Krzewina podkreślił, że dzięki dialogowi i aktywnej postawie społecznej mieszkańców terenów sąsiadujących z lasami w dotychczasowych konsultacjach oraz dzięki współpracy z różnymi organizacjami i instytucjami RDLP Poznań ma dziś wstępny obraz potrzeb lokalnych społeczności względem terenów leśnych otaczających Poznań, pozwalający wypracować trwałe rozwiązania, zamiast zaspokajania jedynie wąskiego zakresu interesów wybranej grupy społecznej.

Zdjęcie przedstawia Naczelnika Wydziału Promocji i Mediów RDLP w Poznaniu Pana Tomasza Maćkowiaka oraz pozostałych uczestników spotkania [fot.: RDLP w Poznaniu]