Asset Publisher
„Drewno, niezastąpiony materiał – doposażenie ośrodków edukacyjnych zlokalizowanych w Łysym Młynie oraz na Dziewiczej Górze w pomoce dydaktyczne, służące edukacji ekologiczno – przyrodniczej”
W roku 2024 Nadleśnictwo Łopuchówko otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach umowy dotacji na wsparcie realizacji przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej – zgodnie z Listą przedsięwzięć priorytetowych. Projekt realizowany był w okresie od 27.05.2024 r. do 30.10.2024 r., a całkowita wartość wyniosła 108 312,66 zł.
W ramach projektu zakupiono:
- Mapę edukacyjno-turystyczną – 2000 szt.
- Puzzle, układanki, skakanki, gry edukacyjne – 326 szt.
- Modele ptaków z gniazdami, skrzynki lęgowe, karmniki wraz z poidełkiem dla ptaków – 48 szt.
- Edukacyjne kosze do nauki segregacji odpadów – 4 kpl.
- Drewnianą fotościankę, drewniany motor, pufy i poduszki z imitacją kory rodzimych gatunków drzew-13 szt.
Drewno jest obecne w życiu człowieka od początków jego istnienia. Pełni integralną część w funkcjonowaniu ludzkości. Surowiec ten znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w budownictwie, transporcie, energetyce, produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, mebli, podłóg, papieru, opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych. Łącznie na rynku dostępnych jest co najmniej 30 000 produktów wytworzonych z drewna. Dzięki całej gamie zalet użytkowych, naturalnej różnorodności i niezaprzeczalnemu pięknu – nie ma sobie równych, szczególnie dzisiaj.
Polska znajduje się w gronie kilkunastu największych producentów drewna na świecie. Głównym jego dostawcą w kraju są Lasy Państwowe, które dbają również o zasoby surowca drzewnego. Leśnicy nieustannie podnoszą świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony lasów i zrównoważonego zarządzania gospodarką leśną, promując podejście proekologiczne, wielofunkcyjne oraz trwałe użytkowanie terenów leśnych. Nadleśnictwo Łopuchówko od ponad 10. lat prowadzi działania edukacyjne propagujące możliwości wykorzystania drewna. Spotkania z edukatorami, wernisaże, a także warsztaty odbywają się głównie w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” i w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”.
W celu urozmaicenia zajęć oraz licznych akcji i stoisk, jak również zwiększenia komfortu słuchaczy zakupiono poduszki i pufy imitujące korę rodzimych gatunków drzew. W skuteczny sposób poprzez zabawę leśne elementy design poszerzają wiedzę na temat niepowtarzalnych cech morfologicznych. Styl inspirowany naturą wprowadził do wnętrz cząstkę lasu, roślinności i naturalnych materiałów, które jako idealne tworzywo potęgują odbiór natury.
Suche liście, szyszki, trociny, gałęzie, kora, żołędzie czy kasztany zapewniają różnorodność wrażeń dotykowych. Uczestnicy drewnianej gry edukacyjnej w formie plastra miodu dodatkowo angażują zmysł wzroku, słuchu i węchu. Sześciokątny układ komórek pozwala modyfikować kształt ścieżki, co pozytywnie wpływa na poprawę koordynacji ruchowej. Sensoryczny tor zachęca do obcowania z przyrodą i stwarza przestrzeń do odkrywania tajemnic środowiska naturalnego w sposób pełen radości i twórczego zaangażowania.
W ogródku dydaktycznym „Łysego Młyna” w Biedrusku dzieci kształtują umiejętność rozpoznawania różnych tekstur, zapachów oraz dźwięków charakterystycznych dla lasu poprzez grę do oznaczania roślin w terenie. Drewniane tabliczki z nazwą miododajnych okazów pozwalają odwiedzającym ośrodek edukacyjny rozpoznać roślinę zwracając uwagę na jej charakterystyczne elementy, takie jak: liście, kwiaty czy owoce.
Zakupione drewniane pomoce dydaktyczne: puzzle „W te pędy – budowa komórki roślinnej”, „Lepszy rydz niż nic”, „Co z drzewa spadło” i „Co z drzewa spadło 3” oraz gra Memory „Jesteś na tropie”, skakanka z drewnianymi rączkami, zestaw gier drewnianych (drewniana gra kółko i krzyżyk, zestaw 5 kości do gry) i mix drewnianych układanek w woreczkach bawełnianych uatrakcyjniają stoiska edukacyjne oraz kluczowe ze względu na charakter ośrodków konspekty zajęć: pt. „ Czy to grzyb jadalny czy trujący?”, „Drzewa naszych lasów”, „Drewno jest wspaniałe!”, „Budowa morfologiczna roślin i zwierząt” czy „Praca leśnika”. Bezpłatne warsztaty prowadzone są cyklicznie od ponad 10 lat dla każdego odbiorcy bez względu na wiek. Prowadzenie plenerowych stref edukacyjnych w różnych miejscach na terenie województwa wielkopolskiego umożliwiają zamykane skrzynie na kółkach. Dzięki takim rozwiązaniom można wygodnie transportować niezbędne materiały, a uczestnicy warsztatów cieszą się edukacyjnymi atrakcjami na świeżym powietrzu.
W duchu zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko wykorzystywane są również innowacyjne, ekologiczne środki mobilności, takie jak drewniany motor. Wykonany z naturalnych materiałów, ten nietypowy pojazd wzorowany na modelu WFM OSA M52 jest nie tylko ciekawą zabawką dla najmłodszych, ale także doskonałym powodem do dyskusji na temat wykorzystywania zasobów odnawialnych. Zaprojektowany z myślą o minimalnym wpływie na środowisko, pozwala przedszkolakom poczuć się częścią ekologicznej rewolucji. Taki transport jest symbolem tego, jak tradycyjne rzemiosło może łączyć się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dorośli, świadomi wpływu transportu na emisję spalin, mogą również zacząć stosować ekologiczne środki mobilności w codziennym życiu, co ma istotny wpływ na jakość powietrza i redukcję zanieczyszczeń.
Poprzez wprowadzanie dzieci i dorosłych w świat zrównoważonego rozwoju edukatorzy wskazują, że wybory każdego człowieka mają realny wpływ na otaczający świat. Zanieczyszczanie przestrzeni publicznych, wód czy terenów zielonych, a także gromadzenie się odpadów w miejscach, gdzie nie powinny się znaleźć, prowadzi do degradacji przyrody i zagrożeń dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Właściwa segregacja odpadów jest z kolei jednym z podstawowych kroków w życiu do zminimalizowania negatywnych skutków konsumpcji. W celu przeciwdziałania złym nawykom w ośrodkach zamontowano edukacyjne kosze do nauki segregacji odpadów: dwa kosze wewnętrzne do segregacji odpadów, kosz zewnętrzny do segregacji na „Dziewiczej Górze” , kosz zewnętrzny do segregacji odpadów w „Łysym Młynie” . Wykonane z odnawialnego surowca pojemniki na śmieci stanowią istotny element zajęć pod hasłem „Rady na odpady”. Działania edukacyjne, które pokazują, jak prawidłowo segregować śmieci, powinny być wprowadzane zarówno w szkołach, jak i w społecznościach lokalnych, aby stały się one naturalną częścią codziennego życia. Skutki zmian na pewno odczuje planeta, ludzie, a także dzikie zwierzęta, które szukają pożywienia w bliskości odpadów.
Pozyskane w ramach przedsięwzięcia modele: raniuszka z rodziny raniuszków; grubodzioba zwyczajnego z rodziny łuszczakowatych; kosa zwyczajnego z rodziny drozdowatych na gnieździe z jajem; wróbla zwyczajnego/ domowego na gnieździe z modelem jaja; sikory bogatki na gnieździe z modelem jaja; zięby zwyczajnej z rodziny łuszczakowatych; kowalika zwyczajnego, zwanego barglem z rodziny kowalikowatych; sójki zwyczajnej, zwanej żołędziówką z rodziny krukowatych i model samca dzięcioła czarnego uczą biologii i ekologii poprzez porównania oraz uwrażliwiają na znaczenie w przyrodzie ptaków i wpływ na tworzenie łańcuchów troficznych.
Czynna ochrona przyrody, dodatkowe miejsca lęgowe i zwiększanie bazy pokarmowej ptaków zimą to współodpowiedzialność w zwiększaniu bioróżnorodności i wspieraniu równowagi ekologicznej najbliższego otoczenia. Nowe materiały edukacyjne: skrzynki lęgowe dla ptaków model A1 i B premium MKW z zabezpieczeniem metalowym; skrzynki lęgowe dla ptaków model E premium MKW, model kopciuszek MKW, model pełzacz MKW; źródło dla ptaków model poidełko ogrodowe MKW średnie i karmniki przyczynią się do realizacji spotkań: „Zima w życiu ptaków – pogadanka połączona z budową karmnika”, „Tajemnice ptasich mieszkań - pogadanka połączona z budową skrzynki lęgowej”, „Kto tędy przechodził? Tropy i ślady zwierząt”. Drewno, jako materiał budowlany bezpiecznych miejsc lęgowych dla ptaków, pełni funkcję praktyczną i edukacyjną, wprowadzając uczestników w świat ekologii i natury.
Z drewna powstawały liczne dzieła sztuki i architektury. Były okresy tworzenia na deskach, drzeworytnictwa czy rozkwitu rzeźbiarstwa w odnawialnym surowcu. Dziś powstaje także ekologiczna biżuteria, akcesoria oraz elementy dekoracyjne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa zakupiono drewnianą fotościankę, która zapewnia zachowanie kadru z życia lasu z udziałem odbiorców zajęć, warsztatów, stoisk i akcji edukacyjnych. Zdjęcia, jak również książki, zeszyty, ulotki – to także drewno. Papier to jeden z największych nośników informacji, który ma długoterminowy czas oddziaływania. Czytelnicy zabierają drukowane materiały ze sobą na leśne wędrówki i wielokrotnie do nich wracają.
W planowaniu wyprawy z pewnością pomoże wydana w ramach przedsięwzięcia nowoczesna edukacyjno–turystyczna mapa. Publikacja zawiera najciekawsze miejsca i pomysły na wypoczynek w łopuchowskich lasach i okolicy. Wytyczone szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne, rezerwaty przyrody czy wyznaczone obszary strefy „Zanocuj w lesie” zainteresują nie jednego turystę, zmotywują do prowadzenia własnych obserwacji i pomogą w indywidualnych podróżach. Ekologiczne kierunkowskazy udostępnione zostały osobom należącym do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy) bezpłatnie w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku i Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”. Mapy rozdaje się w ramach eventów, ogólnopolskich wydarzeń oraz konkursów organizowanych na terenie nadleśnictwa.
Nadleśnictwo koncentruje się na promowaniu świadomego obcowania z drewnem, zachęcając do korzystania z jego walorów w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. Bez drewna bowiem nie sposób wyobrazić sobie rozwoju cywilizacji ludzkiej. Do dziś, będąc niewyczerpanym surowcem dla mnóstwa produktów, ciągle stanowi znaczącą część tego, co człowiek przetwarza, a potem wykorzystuje. Każdy element tego projektu, przyczynia się do tworzenia głębszego i pełniejszego zrozumienia dla ekologicznych wyzwań współczesnego świata. Takie inicjatywy mają na celu nie tylko rozwój wiedzy, ale także inspirowanie do działań, które będą miały realny wpływ na ochronę naszej planety.