Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna "Dziewcza Góra"

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej ścieżki edukacyjnej „Dziewcza Góra”, która stanowi integralną część Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”.

Ścieżka została utworzona w roku 1992, a swoją nazwę zawdzięcza cysterkom z Owińsk, które od połowy XIII w. były właścicielkami góry i jej okolic. To właśnie od nich pochodzi pierwotna nazwa wzniesienia – Dziewcza Góra, która została później przekształcona w Dziewiczą Górę.

Na siedemnastu przystankach z tradycyjnymi tablicami edukacyjnymi, tablicą z serii poznawczej „Zwierzęta Puszczy Zielonki” oraz 2 ławostołami można zapoznać się z wieloma ciekawostkami i ważnymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania ekosystemu leśnego, prac leśnych i codziennymi zajęciami leśnika. Ścieżka ukazuje wybrane zagadnienia gospodarki nasiennej, hodowli i ochrony lasu, czyli jednym słowem działania leśników mające na celu zachowanie i ochronę zasobów leśnych oraz wielofunkcyjność gospodarstwa leśnego.

Ścieżka edukacyjna „Dziewcza Góra” obejmuje 17 przystanków:

 1. Parking Dziewicza Góra
 2. Szczyt Dziewiczej Góry
 3. Zwierzęta Puszczy Zielonki
 4. Drzewostan nasienny
 5. Odnowienie lasu
 6. Pomniki przyrody
 7. Fazy rozwojowe drzewostanu
 8. Kamień – pożarzysko
 9. Urządzanie lasu
 10. Skrzydlaci mieszkańcy lasu
 11. Dąbrowa
 12. Drzewa naszych lasów
 13. Historyczne miejsce po klasztorze Dziewicza Góra
 14. Łąki i łozowiska
 15. Leśna klasa im. Augusta Cieszkowskiego
 16. Rola martwego drewna w lesie
 17. Ochrona lasu

Elementy ścieżki „Dziewcza Góra”

Na ścieżkę edukacyjną „Dziewcza Góra” składa się leśna klasa, właściwa ścieżka, miejsce na ognisko przy ośrodku Dziewicza Góra i parking w oddziale 93 Af. Leśna klasa wyposażona jest w 2 ławostoły oraz tablice tradycyjne wzorowane na infografikach Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych obejmujące tematyką zagadnienia dotyczące grzybów, kleszczy, leśnego savoir-vivre, czy ekwipunku, niezbędnego na wyprawę do lasu dostosowanego do pory roku.

Zdjęcie przedstawia tablicę parkingu leśnego znajdującą się przy ośrodku OELP "Dziewicza Góra", będącą początkiem i końcem ścieżki edukacyjnej "Dziewcza Góra". Fot. Patrycja Różańska

Dodatkową atrakcją jest udostępniona dla turystów w 2006 roku dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym, znajdująca się na wniesieniu o wysokości 143 m n.p.m. Jest ona swoistym punktem widokowym na miasto Poznań i jego okolice. Wieża ma 40 metrów wysokości, czyli tyle co 13-piętrowy blok. Aby dojść na taras widokowy, trzeba pokonać 171 schodów. Przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec oddaloną o 40 km katedrę gnieźnieńską.

 Zdjęcie przedstawia wieżę widokową na Dziewiczej Górze. Fot. Roksana Magda

Czas potrzebny do przejścia ścieżki

Początek i koniec ścieżki stanowi bezpłatny Parking Dziewicza Góra, będący 1 z 17 przystanków. Do wyboru są dwie trasy: pętla krótsza (3 km), której przejście zajmuje około 2 godzin oraz pętla dłuższa (5,5 km), gdzie czas przejścia trasy wynosi około 3 godzin.

Grafika przedstawia jedną ze stron ulotki dostępnej w OEPL "Dziewicza Góra" oraz w załączniku.

Możliwość oprowadzenia z przewodnikiem

W przypadku pracowników ośrodka „Dziewicza Góra” oprowadzenie po ścieżce jest możliwe wraz z połączeniem prowadzonych w ośrodku zajęć dla zorganizowanych grup (maks. 50, najlepiej 25-30). Korzystanie ze ścieżki jest bezpłatne.

Ścieżka łączy edukację bierną i czynną. Odwiedzana jest przez grupy zorganizowane, wycieczki szkolne, turystów indywidualnych i rodziny przez cały rok. Ścieżka umożliwia odpowiednie ukierunkowanie i rozładowanie ruchu turystycznego. Zajęcia na ścieżce mogą się odbywać o każdej porze roku, a prowadzić je mogą leśnicy, nauczyciele, przewodnicy PTTK oraz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych.

Zdjęcia przedstawia głaz upamiętniający pożar lasu w 1992r., będący jednym z przystanków ścieżki "Dziewcza Góra. Fot. Roksana Magda

Gra terenowa

Na przystanku „Parking Dziewicza Góra” rozpoczyna się gra terenowa dla rodzin z dziećmi, obejmująca 8 przystanków oznaczonych tabliczką z Sówką Wędrowniczką, na której umieszczono wskazówki do rozwiązania zadań. Można je rozwiązywać w internetowym formularzu lub na wydrukowanej karcie pracy, dostępnych na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko. Dostępna tam jest również mapa gry terenowej. Długość trasy wynosi ok. 1 km, a jej przejście zajmuje ok. 1h. Trasa kończy się na parkingu. 

Lokalizacja i dojazd

Ścieżka zlokalizowana jest na terenie gminy Czerwonak w leśnictwie Annowo. Dojeżdżając z Poznania należy kierować się na Czerwonak drogą wojewódzką nr 196. W Czerwonaku za budynkiem szkoły podstawowej należy skręcić w prawo (zgodnie z drogowskazem) i kontynuować jazdę ul. Leśną aż do parkingu w lesie. Z Poznania można dojechać do Czerwonaka pociągiem (droga piesza ok. 3 km) lub autobusami miejskimi (przystanek – Czerwonak/Zdroje, stąd pieszo ok. 1 km).