Aktualności Aktualności

Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Łopuchówko

Nadleśnictwo Łopuchówko wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni zajmującej prawie 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Zanim zdecydujesz się zanocować w lesie na specjalnie do tego wyznaczonych obszarach programu „Zanocuj w lesie” koniecznie skontaktuj się z Nadleśnictwem. Lasy udostępnione do tego rodzaju wypoczynku w wielu miejscach uległy uszkodzeniu z powodu silnych wiatrów. Trwają tam prace porządkowe. Do czasu uprzątnięcia połamanych i powalonych przez wiatr drzew zalecamy ostrożność, rozwagę i odradzamy wypoczynek na tych terenach.

 

Nadleśnictwo Łopuchówko wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni zajmującej prawie 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Łopuchówko strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Obszar „Zanocuj w lesie” został wyznaczony na terenie trzech leśnictw:

  • Złotkowo (w pobliżu miejscowości Sobota i Golęczewo)
  • Starczanowo (w pobliżu miejscowości Starczanowo i Mściszewo)
  • Wronczyn (w pobliżu miejscowości Wronczyn, Tuczno i Kołata)

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl Android lub IOS, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru (umieszczony na dole w załączniku),

2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

Nadleśnictwo Łopuchówko posiada dwa miejsca na rozpalenie ogniska oddalone od obszarów wyznaczonych do programu „Zanocuj w lesie”: przy ośrodku OEPL „Dziewicza Góra” oraz w Boduszewie. Przy obu miejscach znajdują się parkingi.

Na terenach objętych programem "Zanocuj w Lesie" w Nadleśnictwie Łopuchówko możliwe jest używanie kuchenek gazowych.

3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem!

4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.

5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!

 

Prace z zakresu gospodarki leśnej w styczniu 2024 roku na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” odbywają się w pododdziałach leśnych:

  • Leśnictwo Złotkowo: 284h, 285a, 285b, 285j, 285m, 286a, 286d, 286f, 286m 288j, 288m, 288o,294a
  • Leśnictwo Starczanowo: 233j oraz oddz. 238, 239, 240
  • Leśnictwo Wronczyn: 2x,2y, 23c, 44f

 

6. Z czasowymi wyłączeniami / zmianami przebiegu szlaków:

 

7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu

  • Koło Łowieckie nr 85 Ryś (obw. Łow. Nr 183 Wronczyn),
  • Koło Łowieckie nr 159 Omyk (obw. Łow. Nr. 159 Turostowo),
  • Koło Łowieckie nr 56 Rogacz (obw. Łow. Nr 179 Murowana Goślina),
  • Koło Łowieckie nr 13 Lis (obw. Łow. Nr 187 Rokietnica),
  • Koło Łowieckie nr 81 Drop (obw. Łow. Nr 117 Objezierze.

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejsc musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres paulina.kazmierczak@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Paulina Kaźmierczak

Tel. 608 347 190

paulina.kaźmierczak@poznan.lasy.gov.pl (preferowany kontakt mailowy)

 

Nadleśnictwo Łopuchówko przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Jak znaleźć powierzchnie do biwakowania? Na jakich obszarach lasu możemy używać kuchenek gazowych? Jak sprawdzić czy w danym lesie występuje zagrożenie pożarowe? O tym opowiada Adam Gełdon w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów".