Aktualności
"Najdłuższa podróż" czyli o wędrówkach ptaków
Wrzesień nie tylko uczniom kojarzy się z zakończeniem lata i przyjściem jesieni. Zarówno ludzie jak i zwierzęta, a w tym także ptaki muszą przygotować się na nadejście chłodniejszych dni. Zmienne pory roku w krajach europejskich wymuszają na wielu gatunkach ptaków migracje w cieplejsze miejsca bogatsze w pokarm i schronienie.
W związku z bardzo wysokimi temperaturami w sierpniu oraz piękną pogodą, część z ptaków dopiero teraz przygotowuje się do dalekiej podróży niekiedy nawet na południe Afryki. Odleciały już bociany białe, jednak jaskółki, jerzyki, kanie oraz wiele innych gatunków ptaków dopiero we wrześniu zbiera się w większe grupy i wspólnie odlatuje na zimowiska.
Z terenów Nadleśnictwa Łopuchówko odleciały już bociany. Jaskółek i jerzyków od kilku dni również już nie da się zaobserwować. Szpaki zbierały się w grupy już na początku września i jakże widowiskowymi akrobacjami dawały znak o odlocie. Kluczy kaczek i gęsi jeszcze co prawda nie widać, jednak jest to kwestia dni, kiedy zaczniemy spoglądać w niebo i wyszukiwać odgłosów ptasich kluczy.
Niektóre gatunki ptaków przylatują zimą właśnie do nas, a nie do ciepłych krajów. Głównie jest to skutkiem tego, że w ich ojczystych stronach zima jest na ogół bardziej surowa niż u nas, a śniegi bardziej dokuczliwe. Do ptaków takich należą m.in. ptaki drapieżne i sowy, jemiołuszki, krzyżodzioby świerkowe i wiele innych.
Obserwatorzy migracji ptaków są zgodni – są to jedne z najniebezpieczniejszych podróży zwierząt, m.in. dlatego że są również najdłuższe. Na mapie migracji możecie sprawdzić jak długie trasy pokonują ptaki. Dla bardziej ciekawskich polecamy Trójkowe gawędy Doktora Kruszewicza. Co piątek rano w Radiowej Trójce Dyrektor Warszawskiego Zoo opowiada o ptakach. Dziś m.in. o mysikróliku, dalekich podróżach i Akcji Bałtyckiej: https://www.polskieradio.pl/9/307/Artykul/1502553,Czym-napedzic-mysikrolika
Krótko wyjaśniamy czym jest Akcja Bałtycka: „Wędrówki ptaków to jeden z najwspanialszych fenomenów natury. Ludzie od dawna zazdrościli skrzydlatym wędrowcom ich zdolności lotu, podziwiając zarazem ich niezwykłą wytrzymałość i umiejętność odnajdywania drogi. Niektórzy szli o krok dalej, starając się poznać i zrozumieć mechanizmy corocznych ptasich migracji. Na początku lat 60-tych grupka takich właśnie zapaleńców pierwszy raz rozstawiła sieci ornitologiczne nad Bałtykiem, dając początek jednej z najdłużej trwających na świecie akcji obrączkowania ptaków – słynnej i kultowej wśród ornitologów Akcji Bałtyckiej. Co roku, wiosną i jesienią, Akcja prowadzi badania naukowe ptaków wędrujących przez polskie wybrzeże. Są one obrączkowane i mierzone, określa się ich kondycję oraz orientację w przestrzeni… i tak już od ponad pięćdziesięciu lat!" (źródło: www.akbalt.ug.edu.pl )