Aktualności Aktualności

Akcja „Listy dla Ziemi” wraz z warsztatami „Rady na odpady” i Dniem Ziemi

Każdego roku umiera 45 tysięcy Polaków, bo oddychamy trującym powietrzem. Czy walka o czyste powietrze to nie walka o nasze zdrowie i życie? To hasło stało się głównym elementem tegorocznej akcji Fundacji Ekologicznej ARKA „Listy dla Ziemi", której jako Lasy - „Zielone Płuca naszej planety", zaspokajające połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton patronujemy ! Ogólnopolską akcję określają dwa słowa: edukacja i działanie.  

Głównym elementem akcji jest pisanie listów przez młodych ludzi o tematyce ekologicznej, na specjalnym papierze listowym- wykonanym z makulatury, który otrzymują od Fundacji Ekologicznej ARKA. Warto dodać, iż dzieci i młodzież w listach kierowanych do dorosłych przedstawiają swoje przemyślenia oraz obserwacje na temat niszczejącego środowiska. Celem ogólnopolskiej akcji jest zachęcenie do ekologicznego stylu życia. Ważnym elementem jest pokazanie jak można zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia z korzyścią dla zdrowia i środowiska naturalnego. Takie działanie pozwala na kształtowanie proekologicznej postawy oraz promocję gospodarki niskoemisyjnej. Pisanie listów przez młodych ludzi poprzedzone jest warsztatami tematycznymi w OEL „Łysy Młyn" dotyczącymi recyklingu! Temat „Rady na odpady" rozpoczyna się od zwiedzania składowiska, podczas którego uczestnicy przypominają sobie o potrzebie i sposobach segregowania śmieci, a także dowiadują się co to jest biogaz czy Gratowisko. Uczestnicy zajęć mogą zapoznać się z funkcjonowaniem laboratorium energii odnawialnej, w skład którego wchodzą cztery urządzenia wytwarzające energię elektryczną z wiatru i słońca. W Łysym Młynie wspólnie zastanawiamy się jak produkowane przez nas odpady wpływają na całe środowisko oraz powtarzamy wszystko to czego się dowiedzieliśmy w stworzonych grach edukacyjnych.  W Akcji Listy do Ziemi w naszym Nadleśnictwie weźmie udział 560 uczniów, akcja trwa do 30 kwietnia. Część już zabrała się za pisanie Listów do Ziemi, najciekawsze będziemy prezentowali na naszym facebooku, również w szkołach odbędą się konkursy, wystawy  najciekawszych listów. 22 kwietnia w Dniu Ziemi, w ramach kształtowania proekologicznych postaw odbyły się również dwie prelekcje pracowników nadleśnictwa w szkołach podstawowych w Murowanej Goślinie i Długiej Goślinie. W zajęciach wzięło udział łącznie 150 osób. W sobotę 23 kwietnia w duchu ekologii i twórczych działań spotykaliśmy się z całymi rodzinami przy Ośrodku Dziewicza Baza na Dziewiczej Górze, aby wspólnie sprzątnąć „Zielone Płuca Poznania" –Puszczę Zielonkę. Każdy, komu nie jest obojętny los swojego otoczenia mógł wziąć udział w tej wspólnej lekcji szanowania środowiska przyrodniczego. Podczas akcji sprzątania prowadziliśmy dla wszystkich uczestników warsztaty dotyczące gospodarki leśnej.

Ciekawostki

Niska emisja

„Niską emisją" określany jest dym z pieców w budynkach mieszkalnych, który unosi się w powietrzu. Niską, ponieważ jej źródła są na wysokości 40 metrów. Należą do nich kominy pieców w domach jednorodzinnych, niewielkie kotłownie w obiektach publicznych i produkcyjnych oraz pojazdy samochodowe. Gospodarka niskoemisyjna opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję.

 

Zero śmieci

Czy wiecie, że statystyczny Polak produkuje około 320 kg śmieci. Rocznie to niemal 2,5 mln ton śmieci, które nie trafiają na legalne wysypiska ani do recyklingu. Gdzie? Do Lasu !!! Najlepiej byłoby, gdybyśmy nie wytwarzali śmieci, albo używali materiałów, które najłatwiej podlegają recyklingowi. W tym celu polecamy materiał edukacyjny przygotowany dla Każdego przez Wysypisko Odpadów Komunalnych Miasta Poznania : „Felka rady jak segregować odpady !" https://www.youtube.com/watch?v=m6hDlbWWGKw . Specjaliści oszacowali, że 50 % produktów z których korzystamy, znajduje się w naszych domach tylko przez rok. Dlatego ważną zmianą będzie przejście na myślenie o naszych potrzebach jako o usługach, a nie produktach, np. mamy potrzebę korzystania z samochodu, a nie jego posiadania. Rozwiązaniem, które proponuje Komisja Europejska jest GOSPODARKA OBIEGOWA (ZEROODPADOWA), czyli taka, w której poziom odpadów resztkowych jest obniżony do minimum, a ograniczone zasoby naturalne są eksploatowane  z większą efektywnością.

Bądź eko

Niestety nie unikniemy wyrzucania różnych odpadów. Możemy jednak zmienić nasze przyzwyczajenia, aby ograniczyć ich ilość. Włączmy „ekomyślenie" już na etapie robienia zakupów. Stosujmy zasadę 3R (reduce) redukujmy ilości śmieci poprzez świadome zakupy, (reuse) używajmy przedmiotów wielokrotnie, naprawiajmy, (recycle) przetwarzajmy ponownie, każdy odpad to także surowiec. Wybierajmy produkty posiadające certyfikaty RSPO, FSC, Rainforest Alliance Certified, Leather Working Group.

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) – to organizacja zrzeszająca producentów artykułów spożywczych i kosmetycznych, organizacje pozarządowe, sprzedawców oraz plantatorów oleju palmowego. Przyznaje ona certyfikat, poświadczający, że dany produkt zawiera olej palmowy pochodzący z uprawy, która zarządzana jest w zrównoważony sposób i nie zakłóca równowagi środowiskowej (m. in. nie powstała w wyniku deforestacji). Więcej informacji na stronie www.rspo.org

FSC  (Forest Stewardship Council)- to certyfikat poświadczający, że drewno, z którego wykonano dany mebel, papier, czy panele podłogowe, pochodzi z kontrolowanych obszarów leśnych, tzn. drewno pochodzi z legalnych źródeł i jego uzyskanie nie narusza zdolności ekosystemu do odnowienia zasobów oraz, że dana firma szanuje prawo lokalnych społeczności do użytkowania zasobów leśnych i jej działalności nie ogranicza ich dostępności.

Leather Working Group to grupa zrzeszająca producentów skór, znane marki i konsumentów, a jej celem jest zapewnienie, że w procesie produkcji skóry nie doszło do nielegalnej wycinki brazylijskich lasów deszczowych ani do łania praw pracowniczych.

Rower pomaga

Rower jest symbolem ekologicznego, nowoczesnego stylu życia. Jeżdżąc na nim chronimy środowisko i dbamy o nasze zdrowie. Jazda rowerem, czy do pracy, czy tylko na rekreacyjne przejażdżki to konkretne działania dla poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. To najprostszy sposób, by ograniczyć emisję spalin do atmosfery. Komunikacja rowerowa nie powoduje hałasu i korków. Ponadto rowery zajmują mało przestrzeni na jezdni i podczas parkowania. Zobacz na rowerpomaga.pl

Dlaczego „świadomy wybór" powinien stać się naszym nawykiem? Odpowiedz jest prosta: ponieważ wszystko, co robimy dla środowiska, robimy także dla siebie!

Jeśli nie wierzycie zobaczcie i posłuchajcie sami do czego mogą doprowadzić Nas złe przyzwyczajenia! O wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych opowiada piosenka „Króla popu"  Michaela Jacksona Earth Song - czyli pieśń ziemi.  

https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU&feature=youtu.be