Aktualności Aktualności

GeoPyry posprzątały las

25 kwietnia odbył się 1. weekend CITO (Cache In Trash Out). Ideą tego wydarzenia jest troska o naszą planetę, a konkretnie o stan lasów. Użytkownicy serwisu geocaching.pl oraz opencaching.com wystąpili do Nadleśnictwa Łopuchówko z propozycją posprzątania dowolnego terenu leśnego. Skoro korzystamy z lasu, to chcielibyśmy pomóc – mówili. Geocaching jest swoistego rodzaju spędzaniem wolnego czasu. To  gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

                Keszerzy, czyli poszukiwacze skrzynek o 10.00 zebrali się w liczbie około 30 osób na Parkingu Leśnym przy Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn i chwilę potem rozpoczęli sprzątanie. Założenie było takie, aby sprzątnąć pas lasu sąsiadujący z drogą biegnącą od miejscowości Radojewo do Biedruska. Przed 11.00 okazało się że zaczyna brakować worków na śmieci i trzeba było improwizować. Dokupiliśmy worki, a o godzinie 13.00 keszerzy zakończyli sprzątanie. Zużyli około 50 - 120 litrowych worków – czyli zebrali jakieś 4.000 litrów śmieci na odcinku zaledwie 5 kilometrów. Śmieci to głównie butelki PET, butelki szklane, puszki, papier i części motoryzacyjne itp. wśród których nie zabrakło zderzaków samochodowych, półosi, lusterek,  oleju a nawet bielizny.

  

                Na zakończenie sprzątania na wszystkich czekały słodkie drożdżówki – nagroda za ciężką pracę  jaką włożyli w sprzątanie. Chwilę po 13.00 wszyscy zebrali się w Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn i zostali oprowadzeni po ekspozycji oraz salach edukacyjnych. Nie każdy może codziennie podziwiać kleszcze i inne żyjątka pod mikroskopem czy sprawdzić jak miękkie jest futro lisa.

  

               

Na koniec uczestnicy „odpalili" elektryczne grille i zajadali się smakowitymi kiełbaskami.

Wszystkim uczestnikom, szczególnie tym najmłodszym, Nadleśnictwo serdecznie dziękuje. Gdyby każdy podchodził do sprzątania śmieci w taki sposób, to nasze lasy byłyby czyste i jeszcze piękniejsze :D

Więcej informacji i relacja uczestników na stronie http://www.geopyra.pl/2015/04/1-cito-geopyry-ysy-myn-2015-relacja.html