Aktualności Aktualności

Leśne morsowanie

W życiu i sercach leśników, las zajmuje szczególne miejsce. To nie tylko przestrzeń dla realizacji codziennej pracy zawodowej, nadającej rytm myślom i działaniom, odmierzanym wskazówkami pór roku. Las jest również inspiracją dla rozwoju osobistego, pasji, zainteresowań, mniej lub bardziej z nim związanych. Kulturotwórcza rola lasu XXI wieku przeżywa prawdziwy renesans, wzbudzając zwłaszcza wiele inspiracji przyrodniczych i sportowych. Na jej tle powstają m.in. pasje fotografowania, czy rodzą się trendy active.

Człowiekiem wielu pasji jest Leśniczy Leśnictwa Boduszewo Artur Luty. Ekolog oddany ochronie lasu, wielbiciel przyrody, mors, leśnik.

„Moja przygoda zaczęła się z morsowaniem w 2016 r. czyli trwa około 5 lat.  W zasadzie były to zwykłe pogawędki z kolegami morsującymi w Klubie Morsy Murowana Goślina https://www.facebook.com/murowanemorsy. Oni mnie zainspirowali i tak od słowa do słowa „a może się przyłączysz” ... poszło! Od czasu do czasu dołączały kolejne osoby. Pewnie z ciekawości, a może z chęci spróbowania w końcu sportu ekstremalnego, przy którym nie trzeba zbytnio się ruszać” – mówi leśniczy Artur Luty.

Pomysł wykorzystania niskich temperatur w celach leczniczych sięga czasów starożytnych. Morsowanie to kąpiel w zimnej lub lodowatej wodzie, która ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie.  Nie wymaga ono specjalistycznego ekwipunku ani dużych nakładów finansowych. Morsowanie zyskuje sobie coraz więcej zwolenników i jako forma aktywności fizycznej robi się w Polsce coraz popularniejsze. To nie tylko hobby, ale też sposób na zwiększenie odporności i kondycji psychofizycznej. Niektórzy mówią, że to wręcz styl życia.

Zdjęcie przedstawia Artura Lutego i Łukasza Pływaczyka podczas morsowania.

Co warto wiedzieć o morsowaniu?

Regularne kąpiele w zimnej wodzie mają pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Jaki jest wpływ morsowania na układ krążenia?

Przy szybkim oziębieniu organizmu dochodzi do szoku termicznego, co pobudza układ naczyniowy. Zachodzące procesy, czyli skurcz powierzchownych naczyń krwionośnych i przemieszczenie krwi do głębszych tkanek i narządów nazywane są centralizacją krążenia.

️ Morsowanie może pomóc osobom, które mają rodzinne skłonności do niewydolności żylnej.

️ Z morsowania mogą korzystać osoby, u których widoczne są zmiany naczyniowe ,czy to pod postacią drobnych pajączków czy rozległych żylaków.

️ Morsowanie może również oddziaływać korzystnie u pacjentów cierpiących na obrzęk tłuszczowy.

Zdjęcie przedstawia leśniczego Artura Lutego w trakcie morsowania.

Co zabrać na morsowanie?

Co do zasady wystarczą kąpielówki (strój kąpielowy) i ręcznik. Jednak można ze sobą zabrać trochę dodatkowego wyposażenia. Karimata pomoże nam w samym przebieraniu się, nie będziemy musieli stać na często wilgotnej ziemi czy śniegu.

Buty do pływania sprawdzają się przy wejściu do wody. Wiadomo, dno bywa różne. Ja zamiast butów stosuję akurat skarpetki neoprenowe - dodaje leśniczy Artur Luty. Czapka, szalik, czy rękawiczki również okażą się przydatne. Z własnego doświadczenia wiem, że warto założyć rzeczy, które jest łatwo ubrać. W chwili, gdy cało jest wyziębione, a ręce skostniałe, zawiązanie sznurówek jest już problemem :) .Oczywiście po całej akcji kubek gorącej herbaty... i od razu zmienia się samopoczucie - dodaje leśniczy Artur Luty.

Jak należy prawidłowo morsować?

• Przed zanurzeniem się w wodzie konieczne jest wykonanie rozgrzewki, aby dotlenić organizm,

• Długość pobytu w zimnej wodzie należy dostosować do stopnia zaawansowania morsowania oraz temperatury wody – osobom początkującym wystarczy krótki pobyt w wodzie do 5 minut,

• Do wody należy wchodzić powoli, stopniowo przyzwyczajając organizm do zimna. Dla początkujących morsów najlepszym rozwiązaniem jest wejście na 2 minuty, wyjść z wody i mała rozgrzewka oraz ponowne wejście do wody na następne 3 minuty. Z medycznego punktu widzenia w przypadku początkujących morsów takie krótkie morsowanie można wykonywać raz w tygodniu.   

• Po wyjściu z wody od razu założyć ciepłe ubranie, wypić coś ciepłego (bezalkoholowego), przed powrotem do domu odczekać, aż organizm się rozgrzeje,

• Dla własnego bezpieczeństwa morsować powinno się najlepiej w towarzystwie innych osób, zwłaszcza będąc początkującym,

• Należy pamiętać, że morsowanie jest nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim ma służyć zdrowiu – trzeba zachować rozsądek i umiar oraz zwracać uwagę na własny komfort. 

Choć początkowo ten rodzaj aktywności może wydawać się dość ekstremalny, miłośników jesienno-zimowych kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych ciągle przybywa. Tych, którzy już spróbowali, zwykle nie trzeba namawiać drugi raz.

Więc zachęcamy Państwa do morsowania i do zobaczenia w wodzie!

Zdjęcie przedstawia prawidłowo zaparkowany samochód.

Przypominamy!!!Wykorzystaj dojście do jeziora jako rozgrzewkę przed morsowaniem!

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.