Aktualności Aktualności

REZERWAT PRZYRODY "ŚNIEŻYCOWY JAR" 2023

Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycowy Jar zamienia się w przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej. Przez kilka weekendów ten mały rezerwat odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (01-02.04.2023 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego. Ze względu na proces przekwitania roślin będzie to ostatnia szansa aby w tym roku odwiedzić rezerwat.

Przypominamy, że rezerwat znajduje się na terenie czynnego poligonu wojskowego, na który obowiązuje bezwzględny i stały zakaz wstępu. W związku z tym zwiedzanie rezerwatu możliwe jest wyłącznie w ustalonych przez Nadleśnictwo Łopuchówko i CSWLąd w Poznaniu dniach, przy uwzględnieniu stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz prowadzonych ćwiczeń na poligonie wojskowym Biedrusko.

Zainteresowanych leśnymi wycieczkami zapraszamy w inne, równie ciekawe miejsca naszego nadleśnictwa. Pomysł na wycieczkę znajdą Państwo w zakładce "Turystyka", a także na stronie internetowej czaswlas.pl.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami o sposobie udostępnienia i organizacji ruchu pieszego w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar w 2023 r..

 

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy miejsca, gdzie można pozostawić samochód:

  • przy lesie od strony Uchorowa,
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Szymankowo.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi udostępniamy dodatkowy parking w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

 

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych oraz pozytywnym odbiorze ruchu jednokierunkowego w rezerwacie przez turystów wprowadzamy go również w obecnym roku. Ruch jednokierunkowy  dotyczy przejścia przez rezerwat i kładkę - spacerujemy od południa w stronę północną.

Ruch jednostronny pozwala Państwu na odwiedzenie większej ilości miejsc w lesie, zaobserwowanie innych, ciekawych przyrodniczo obszarów oraz podejrzenia sposobów prowadzenia gospodarki leśnej przez nadleśnictwo. Przede wszystkim zapewnia to komfort poruszania się w rezerwacie i na kładce, zwłaszcza dla osób, którym trudniej jest poruszać się po terenie leśnym (potrzebują z róznych względów więcej miejsca), najmłodszych turystów obserwujących przyrodę z wózków spacerowych oraz dla rowerzystów prowadzących swoje rowery.

 

Przypominamy, co warto zabrać ze sobą do lasu?

  • mapę terenu,
  • jedzenie – kanapki, czekolada, owoce, batony itp.,
  • woda do picia – najlepiej w bidonie/butelce wielorazowego użytku,
  • worek na odpadki – zgodnie z zasadą ZABIERAM SWOJE ŚMIECI ZE SOBĄ,
  • wygodny, dobrany do pogody strój terenowy – przede wszystkim odpowiednie OBUWIE (najlepiej wysokie terenowe), umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska.

 

W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska - prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu.

 

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje dotyczące aktualnego stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz możliwości wstępu do rezerwatu.

 

30.03.2023 r.

Coraz więcej roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar przekwita. W rezerwacie pojawiają się już inne rośliny aspektu wiosennego, co oznacza, że czas śnieżycy dobiega końca. Wciąż jednak można znaleźć zwarte kępki białych kwiatów, które zaczynają więdnąć i blednieć.

Informujemy więc , że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (01-02.04.2023 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego. Mając na względzie szybko zachodzące procesy fenologiczne, będzie to ostatnia szansa aby w tym roku odwiedzić rezerwat.

Zdjęcie przedstawia aktualny stan rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

 

24.03.2023 r.

Śnieżyca wiosenna wciąż kwitnie i pomimo słabszej pogody wciąż zapraszamy pańtwa do zwiedzania rezerwatu przyrody Śnieżycowy Jar. Przypominamy o zapoznaniu się z organizacją ruchu oraz innymi zasadami udostępniania rezerwatu.

 

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (25-26.03.2023 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Zdjęcie przedstawia aktualny stan rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

17.03.2023 r.

W najbliższy weekend 18-19 marca 2023 r. znów będzie możliwość odwiedzenia rezerwatu przyrody Śnieżycowy Jar. Jest to najlepszy moment na podziwianie uroków tych roślin - właśnie osiągnęły kulminację kwitnienia. Przypominamy o zapoznaniu się z organizacją ruchu w rezerwacie, miejscami wyznaczonymi do pozostawienia samochodów oraz innymi wskazówkami dla turystów. W rezerwacie pełnią służbę pracownicy nadleśnictwa - prosimy o stosowanie się do ich zaleceń.

 

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (18-19.03.2023 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Zdjęcie przedstawia aktualny stan rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

 

10.03.2023 r.

Przekazujemy najświeższe informacje prosto z rezerwatu przyrody Śnieżycowy Jar. Kwitnie już coraz więcej śnieżyc, można również znaleźć małe, zwarte grupy białych kwiatów, a kolejne rośliny przebijają się przez warstwę liści i śniegu. Nie jest to wciąż pełny zakwit śnieżycy wiosennej, jednak korzystając z przerwy w ćwiczeniach na poligonie wojskowym Biedrusko, a także w odpowiedzi na Państwa liczne zapytania, rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar zostanie w dniach 11-12 marca udostępniony dla zwiedzających. Kolejne terminy będą podawane na bieżąco, po uzgodnieniu ich z CSWLąd w Poznaniu. Prosimy o zapoznanie się z organizacją ruchu turystycznego w rezerwacie.

 

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (11-12.03.2023 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Zdjęcie przedstawia aktualny stan rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

Zdjęcie przedstawia aktualny stan rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

 

03.03.2023 r.

W rezerwacie pojawiają się pierwsze kwiaty, jednak jest zbyt wcześnie by wybierać się na weekendowy spacer. Utrzymujące się poranne przymrozki skutecznie hamują rozwój roślin. Z ziemi wciąż wyłaniają się nowe śnieżyce, lecz kwitną tylko pojedyncze roślinki, które ciężko zauważyć z kładki w rezerwacie.

W związku z tym rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar wciąż pozostaje zamknięty dla turystów.

 

Zdjęcie przedstawia aktualny stan rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

 

22.02.2023 r.

Przesyłamy pierwszy raport od naszych pracowników terenowych. W rezerwacie pojawiły się już pierwsze śnieżyce. Tak na chwilę obecną wygląda stopień ich rozwoju. Na pełen zakwit musimy jeszcze poczekać, w związu z czym wstęp na teren rezerwatu nie będzie możliwy w najbliższy weekend.

 

Zdjęcie przedstawia aktualny stan rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar