Aktualności Aktualności

REZERWAT PRZYRODY "ŚNIEŻYCOWY JAR" 2024

 

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar udostępniony był do ruchu turystycznego w dniach 2-3, 9-10 oraz 16-17  marca 2024 r.. Udostęponienia rezerwatu udało się dokonać w kulminacyjnym momencie kwitnienia śnieżycyc wiosennej przy współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, które to dostosowało działalność Poligonu Biedrusko do zapotrzebnowania turystycznego. W zwiazku ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi śnieżyca wiosenna zakwitła w tym roku nieco szybciej, co przełożyło sie na szybsze przekwitanie roślin. W zwiazku z tym rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar nie będzie już udostępniany w tym roku dla ruchu turystycznego. Dziękujemy wszystkim Państwu za odwiedzenie rezerwatu, stosowanie się do ustalonych zasad udostępniania oraz zachowaniu wzorowego porządku w lesie. Dziękujemy również wszystkim służbom i lokalnym mieszkańcom za pomoc przy udostępnianiu rezerwatu. Do zobaczenia za rok!

 

Wiosna zbliża się wielkimi krokami! Na niebie i ziemi pojawia się coraz więcej znaków, wskazujących na zmianę pory roku. Nie inaczej jest w uwielbianym przez Państwa rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar.

Jak co roku zapraszamy Państwa do odwiedzenia tego miejsca i podziwiania łanów biało kwitnących roślin w pięknych lasach Leśnictwa Starczanowo. Mając jednak na uwadze szczególne położenie rezerwatu (teren Ośrodka Szkolenia Poligonowego Biedrusko), bezpieczne udostępnienie tego terenu dla tak dużego ruchu turystycznego wymaga skoordynowanych działań kilku podmiotów - zarządcy oraz użytkownika terenu (Nadleśnictwo Łopuchówko oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań), zaprzyjaźnionych lokalnych służb mundurowych, a także Gminy Murowana Goślina oraz mieszkańców sołectwa Starczanowo.

Przypominamy, że rezerwat znajduje się na terenie czynnego poligonu wojskowego, na który obowiązuje bezwzględny i stały zakaz wstępu. W związku z tym zwiedzanie rezerwatu możliwe jest wyłącznie w ustalonych przez Nadleśnictwo Łopuchówko i CSWLąd w Poznaniu dniach, przy uwzględnieniu stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz prowadzonych ćwiczeń na poligonie wojskowym Biedrusko.

Zainteresowanych leśnymi wycieczkami zapraszamy w inne, równie ciekawe miejsca naszego nadleśnictwa. Pomysł na wycieczkę znajdą Państwo w zakładce "Turystyka", a także na stronie internetowej czaswlas.pl.

Jak co roku monitorujemy proces rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie i staramy się udostępniać jego teren w najlepszych momentach kwitnienia, godząc potrzeby turystyczne oraz wojskowe w zakresie prowadzenia szkoleń na terenie tzw. poligonu Biedrusko. W tym roku chcielibyśmy udostępnić rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w następujących dniach:

 • 2-3 marca 2024 r.,
 • 9-10 marca 2024 r.,
 • 16-17 marca 2024 r.

Prosimy jednak o bieżące sprawdzanie, czy w planie nie zaszły zmiany! W każdy czwartek (do godz. 15:00) pojawi się w tym artykule potwierdzenie dostępności rezerwatu we wskazanych powyżej weekednach. W przypadku, gdy na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Biedrusko będą musiały odbyć się ćwiczenia wojsk, które bezpośrednio będą zagrażać bezpieczeństwu turystycznemu, rezerwat nie będzie udostępniany.

Informacja o aktualnym stanie kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz o dostępności rezerwatu znajduje się na dole artykułu.

 

Informacje o sposobie udostępnienia i organizacji ruchu pieszego w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy miejsca, gdzie można pozostawić samochód:

 • przy lesie od strony Uchorowa,
 • we wsi Starczanowo,
 • przy lesie od strony wsi Szymankowo.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi udostępniamy dodatkowy parking w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

Zdjęcie przedstawia schemat organizacji ruchu turystycznego w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar w 2024 r.

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych oraz pozytywnym odbiorze ruchu jednokierunkowego w rezerwacie przez turystów wprowadzamy go również w obecnym roku. Ruch jednokierunkowy  dotyczy przejścia przez rezerwat i kładkę - spacerujemy od południa w stronę północną.

Ruch jednostronny pozwala Państwu na odwiedzenie większej ilości miejsc w lesie, zaobserwowanie innych, ciekawych przyrodniczo obszarów oraz podejrzenia sposobów prowadzenia gospodarki leśnej przez nadleśnictwo. Przede wszystkim zapewnia to komfort poruszania się w rezerwacie i na kładce, zwłaszcza dla osób, którym trudniej jest poruszać się po terenie leśnym (potrzebują z różnych względów więcej miejsca), najmłodszych turystów obserwujących przyrodę z wózków spacerowych oraz dla rowerzystów prowadzących swoje rowery.

 

Przypominamy, co warto zabrać ze sobą do lasu

 • mapę terenu,
 • jedzenie – kanapki, czekolada, owoce, batony itp.,
 • woda do picia – najlepiej w bidonie/butelce wielorazowego użytku,
 • worek na odpadki – zgodnie z zasadą ZABIERAM SWOJE ŚMIECI ZE SOBĄ,
 • wygodny, dobrany do pogody strój terenowy – przede wszystkim odpowiednie OBUWIE (najlepiej wysokie terenowe), umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska.

W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska - prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu.

 

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje dotyczące aktualnego stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz możliwości wstępu do rezerwatu.

 

15.03.2024 r.

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (16-17.03.2024 r.)  zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Wiosna w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar jest coraz wyraźniejsza - w lesie pojawia się coraz więcej kolorów. Na szlaku można zaobserwować kwitnące przylaszczki pospolite oraz złoć żółtą, pojawiają się także pierwsze zawilce gajowe i żółte, miodunki ćme i śledziennice skrętolistne. W tym samym czasie śnieżyce wiosenne zaczynają przekwitać, a ich kwiaty zwijają się i opadają. Prognozujemy, że przed nami ostatni weekend, kiedy to można obserwować łany białych kwiatów na zielonym, roślinnym dywaniku. W związku z tym zachęcamy do Państwa do skorzystania z ostatnich w tym roku dni, kiedy mamy możliwość udostępnić ten teren do ruchu turystycznego.

 

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (15.03.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (15.03.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia miodunkę ćmą w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (15.03.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia złoć żółtą w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (15.03.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia przylaszczkę pospolitą w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (15.03.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia śledzienicę sketolistną w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (15.03.2024 r.)

07.03.2024 r.

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (9-10.03.2024 r.)  zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Można już chyba śmiało mówić o niemal pełnym zakwicie śnieżycy wiosennej w rezerwacie. Utrzymujące się temperatury w ciągu dnia zachęcają kolejne rośliny do rozwijania kwiatów. Dodatkowo otrzymaliśmy potwierdzenie od CSWLąd Poznań, że w sobotę i niedzielę nie będą prowadzone na terenie poligonu działania zagrażające ruchowi turystycznemu w okolicach rezerwatu. Przypominamy o obowiązujących zasadach poruszania się po tym terenie. Prosimy o zapoznanie się z nimi i z innymi informacjami zawartymi powyżej tego artykułu.

Informacja o możliwości zwiedzania rezerwatu w następny weekend pojawi się na stronie internetowej w dniu 15.03.2024 r.

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (07.03.2024 r.)

29.02.2024 r.

Informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (2-3.03.2024 r.)  zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

W rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar zawitała wiosna! Znaczna część śnieżyc rozwinęła już kwiaty. Przewidujemy, że pełny zakwit nastąpi za tydzień, jednak już teraz jest pięknie. Chętnych na odwiedzenie rezerwatu prosimy o zapoznanie się z organizacją ruchu, miejscami gdzie można zaparkować samochód oraz innymi wskazówkami dla turystów. Informacja o możliwości zwiedzania rezerwatu w następny weekend pojawi się na stronie internetowej w dniu 07.03.2024 r..

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (29.02.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (29.02.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (29.02.2024 r.)

22.02.2024 r.

Przekazujemy pierwsze informacje prosto z terenu. Niecodzienna jak na luty pogoda chyba rozregulowała cykl kwitnienia u niektórych śnieżyc. W rezerwacie można spotkać obecnie pojedyncze, w pełni kwitnące rośliny, ale także znaczną ilość jeszcze wychodzących z ziemi roślin, bez rozwijających się kwiatów. Nie jest to więc pełny zakwit śnieżycy wiosennej. Prognozujemy, że ten nastąpi za około 2 tygodnie. W pobliżu rezerwatu trwają aktualnie ostatnie prace związane z zachowaniem bezpieczeństwa przy udostępnianych do poruszania się drogach oraz z odnowieniem niektórych elementów infrastruktury turystycznej.

W związku z tym informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (24-25.02.2024 r.) nie zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (22.02.2024 r.)

Zdjęcie przedstawia aktualny stan kwitnienia roślin w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar (22.02.2024 r.)