Aktualności Aktualności

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2021

REZERWAT „ŚNIEŻYCOWY JAR” 2021

W celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji o kwitnięciu śnieżycy oraz pozostałych ustaleniach dotyczących zwiedzania rezerwatu polecamy bieżące śledzenie naszego profilu na Facebooku oraz strony internetowej nadleśnictwa.

Informujemy, że rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar” można odwiedzać wyłącznie w wyznaczone weekendy, ponieważ jest on w całości położony na terenie Poligonu Wojskowego Biedrusko, na który obowiązuje bezwzględny, stały zakaz wstępu.

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi w następujących lokalizacjach:

 • od strony Uchorowa, przy lesie;
 • we wsi Starczanowo,
 • przy lesie od strony wsi Szymankowo.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami, dodatkowy parking został zlokalizowany w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

!!! UWAGA NOWOŚĆ !!!

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Nadleśnictwo Łopuchówko dokładając wszelkich starań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 zdecydowało się wprowadzić w 2021 roku na terenie rezerwatu następujące regulacje:

 1. Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym WEJŚCIE do rezerwatu możliwe będzie WYŁĄCZNIE od jego POŁUDNIOWEJ części – zgodnie z mapą zamieszczoną poniżej. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie zostaną odpowiednio i czytelnie oznakowane.

 1. Na ścieżce turystycznej wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa

 

 1. Uprzejmie prosimy również o zachowanie dystansu

 

Prosimy o przestrzeganie wprowadzonych zasad oraz respektowanie uwag osób nadzorujących. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy zwracać się właśnie do nich.

 

PRZYPOMINAMY

Co warto zabrać ze sobą do lasu?

 • mapę terenu (możliwość pobrania mapy poniżej – link)
 • jedzenie – kanapki, czekolada, owoce, batony itp.
 • woda do picia – najlepiej w bidonie/butelce wielorazowego użytku
 • worek na odpadki – zgodnie z zasadą ZABIERAM SWOJE ŚMIECI ZE SOBĄ
 • wygodny, dobrany do pogody strój terenowy – przede wszystkim odpowiednie OBUWIE (najlepiej kalosze), umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska.

Na teren rezerwatu można wejść z psem pod warunkiem, że będzie on trzymany na smyczy, poruszał się będzie tylko po szlaku i nie utrudniał zwiedzania innym osobom.

W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska

- prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu.

 

 

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje

26 lutego 2021 r.

Zaczynamy naszą coroczną relację.

 Z pierwszych dobrych informacji to to, że Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu na ten i następny weekend (27-28.02 oraz 6-7 .03) nie planuje zajęć na terenie   poligonu.

Pragniemy też odrazu uspokoić wszystkich niecierpliwych. Długo utrzymujące się chłody spowodowały, że śnieżyca dopiero rozpoczęła wegetację, jutro zamieścimy aktualne zdjęcia.

Przypominamy, jak zawsze w piątki w tym miejscu będzie garść najświeższych zdjęć i informacja o dostępności rezerwatu w weekend – w oparci o komunikat z CSWLąd w Poznaniu.

5 marca 2021 r.

Niestety ciągle utrzymujące się przymrozki, powodują że snieżyca nadal nie zakwita. Na poniższych zdjęciach najlepiej to widać