Aktualności Aktualności

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2021

REZERWAT „ŚNIEŻYCOWY JAR” 2021

W celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji o kwitnięciu śnieżycy oraz pozostałych ustaleniach dotyczących zwiedzania rezerwatu polecamy bieżące śledzenie naszego profilu na Facebooku oraz strony internetowej nadleśnictwa.

Informujemy, że rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar” można odwiedzać wyłącznie w wyznaczone weekendy, ponieważ jest on w całości położony na terenie Poligonu Wojskowego Biedrusko, na który obowiązuje bezwzględny, stały zakaz wstępu.

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi w następujących lokalizacjach:

 • od strony Uchorowa, przy lesie; (5 km)
 • we wsi Starczanowo, (4,8 km)
 • przy lesie od strony wsi Szymankowo. (4,9 km)

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami, dodatkowy parking został zlokalizowany w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

!!! UWAGA NOWOŚĆ !!!

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Nadleśnictwo Łopuchówko dokładając wszelkich starań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 zdecydowało się wprowadzić w 2021 roku na terenie rezerwatu następujące regulacje:

 1. Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym WEJŚCIE do rezerwatu możliwe będzie WYŁĄCZNIE od jego POŁUDNIOWEJ części – zgodnie z mapą zamieszczoną poniżej. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie zostaną odpowiednio i czytelnie oznakowane.

 1. Na ścieżce turystycznej wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa

 

 1. Uprzejmie prosimy również o zachowanie dystansu

 

Prosimy o przestrzeganie wprowadzonych zasad oraz respektowanie uwag osób nadzorujących. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy zwracać się właśnie do nich.

 

PRZYPOMINAMY

Co warto zabrać ze sobą do lasu?

 • mapę terenu (możliwość pobrania mapy poniżej – link)
 • jedzenie – kanapki, czekolada, owoce, batony itp.
 • woda do picia – najlepiej w bidonie/butelce wielorazowego użytku
 • worek na odpadki – zgodnie z zasadą ZABIERAM SWOJE ŚMIECI ZE SOBĄ
 • wygodny, dobrany do pogody strój terenowy – przede wszystkim odpowiednie OBUWIE (najlepiej kalosze), umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska.

Na teren rezerwatu można wejść z psem pod warunkiem, że będzie on trzymany na smyczy, poruszał się będzie tylko po szlaku i nie utrudniał zwiedzania innym osobom.

W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska

- prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu.

 

 

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje

26 lutego 2021 r.

Zaczynamy naszą coroczną relację.

 Z pierwszych dobrych informacji to to, że Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu na ten i następny weekend (27-28.02 oraz 6-7 .03) nie planuje zajęć na terenie   poligonu.

Pragniemy też odrazu uspokoić wszystkich niecierpliwych. Długo utrzymujące się chłody spowodowały, że śnieżyca dopiero rozpoczęła wegetację, jutro zamieścimy aktualne zdjęcia.

Przypominamy, jak zawsze w piątki w tym miejscu będzie garść najświeższych zdjęć i informacja o dostępności rezerwatu w weekend – w oparci o komunikat z CSWLąd w Poznaniu.

5 marca 2021 r.

Niestety ciągle utrzymujące się przymrozki, powodują że snieżyca nadal nie zakwita. Na poniższych zdjęciach najlepiej to widać

11 marca 2021 r

Niestety kolejny tydzień za nami, a w Śnieżycowym Jarze praktycznie bez zmian. Zima nie daje za wygraną, o czym co jakiś czas przypomina nam padający śnieg i kilka stopni poniżej zera w nocy. Obecnie w całym rezerwacie jest kilka osobników z kwitami, reszta dopiero rośnie i nieśmiało prezentuje małe pączki. Ten weekend na pewno nie będzie tym w którym będzie można podziwiać pełnię kwitnienia – trudno, wszyscy musimy cierpliwie czekać. 

Mamy oficjalne potwierdzenie z CSWLąd. W najbliższy weekend 13-14 marca na terenie poligonu Biedrusko nie są planowane żadne zającia, mogące ograniczyć dostęp do Snieżycowego Jaru.

 

P.S.

Pamiętajcie o kaloszach, będzie błoto.

18.03.2021 r.

W końcu możemy to powiedzieć  "ZAKWITŁA"

Aktualnie szacujemy rozkiwt na ok 70 %,  na dzisiejszch zdjęciach to dobrze widać. 

Mamy oficjalne potwierdzenie z CSWLąd. W najbliższy weekend 20-21 marca na terenie poligonu Biedrusko nie są planowane żadne zającia, mogące ograniczyć dostęp do Snieżycowego Jaru.

Gorąco  zapraszamy mimo zapowiadanej chłodnej pogody. 

25.03.2021 r.

Wystarczyło kilka dni i mamy 100 %,  jest ciepło i śnieżyca w pełni prezentuje swoje wdzięki.

Poniżej  garść zdjęciach  wykonanych dzisiaj  około  południa.

Mamy oficjalne potwierdzenie z CSWLąd. W najbliższy weekend 27-28 marca na terenie poligonu Biedrusko nie są planowane żadne zajęcia, mogące ograniczyć dostęp do Snieżycowego Jaru.

 

 

01.04.2021 r.

Niestety wszystko na to wskazuje, że to ostatni moment na odwiedzenie rezerwatu i zarazem ostatnia nasza foto relacja.

W rezerwacie pojawiają się już inne kwitnące rośliny aspektu wiosennego, co oznacza, że czas śnieżycy dobiega końca. Na dzisiejszych zdjęciach widać, że cześć kwiatów zaczyna już przekwitać (stają się blade, więdną).

Mamy oficjalne potwierdzenie z CSWLąd. W najbliższy świąteczny weekend 03-05 kwietnia na terenie poligonu Biedrusko nie są planowane żadne zajęcia, mogące ograniczyć dostęp do Snieżycowego Jaru.

 

Bardzo dziękujemy za tegoroczne odwiedziny i do zobaczenia za rok.