Aktualności Aktualności

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2018

Z uwagi na na liczne zapytania dotyczące "Śnieżycowego Jaru" chcielibyśmy udzielić kilku informacji. [Aktualizacja 17.04.2018]

W celu uzyskania aktualnych informacji o bieżącym stanie w rezerwacie prosimy śledzić nasz profil na facebooku oraz stronę internetową Nadleśnictwa. Systematycznie będziemy na nich umieszczać zdjęcia i raporty z wizji terenowych.

Na terenie rezerwatu wprowadzono kilka działań regulujących ruch na obszarze "Śnieżycowego Jaru" jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.

Na wstępie informujemy, że z powodu położenia "Śnieżycowego Jaru" na terenie Poligonu Biedrusko ruch turystyczny możliwy jest tylko w weekendy.

Dla wszystkich turystów, którzy pojazdami dotrą do rezerwatu, przygotowaliśmy trzy parkingi zlokalizowane poza lasem :

  • od strony Uchorowa, przy leśniczówce;
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Starczanowo.

Prosimy zwrócić uwagę, aby parkując nie utrudniać przejazdu / przejścia innym osobom.

Dla możliwości łatwego dotarcia do śnieżycy osobom niepełnosprawnym jeden parking zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać inwalidzi poruszający się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące niepełnosprawnych z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Prosimy wziąć pod uwagę, że mozliwość dojazdu do tego miejsca może być utrudniona w przypadku trudnych warunków pogodowych. Lepiej przedstawia się obecnie droga od strony Starczanowa.

 


Pokaż Rezerwat "Snieżycowy Jar" na większej mapie

 

Dojazd w okolice rezerwatu komunikacją publiczną jest niestety utrudniony ze względu na brak autobusów kursujących w weekendy.

Dla utrzymania porządku przy obu wejściach do rezerwatu umieszczone zostały drewniane kosze na śmieci.

Na teren rezerwatu można wejść z psem pod warunkiem, że będzie on trzymany na smyczy, poruszał się będzie tylko po szlaku i w miarę możliwości nie utrudniał zwiedzania innym osobom.

Zwracamy uwagę na konieczność dobrania odpowiedniego stroju, a zwłaszcza obuwia, do warunków panujących na ścieżce. W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska - prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu. Podczas ciepłej pogody warto wziąć ze sobą na spacer jakiś prowiant (butelka wody itp.).

Prosimy o przestrzeganie podanych ustaleń oraz uwag leśników pilnujących porządku. W przypadku jakichkolwiek pytań proszę zwracać się właśnie do nich.

Serdecznie zapraszamy

 

 

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje

17.04.2018

Informujemy, że śnieżyce w rezerwacie już przekwitły. Dziękujemy za odwiedzenie nas w tym szczególnym czasie i zapraszamy za rok.

12.04.2018

Niestety kulminacja kwitnienia śnieżycy już minęła. W zamian, na terenie rezerwatu pojawiły się zawilce, przylaszczki i inne kwiaty. Zainteresowanych spacerem w takiej scenerii zapraszamy w sobote i niedzielę. Wszystkie sprawy organizacyjne opisaliśmy powyżej.

 

 

 

05.04.2018

Mamy przyjemność poinformować, że nastąpiła kulminacja kwitnienia śnieżycy wiosennej. Najbliższy weekend będzie z pewnością najlepszym terminem na odwiedzenie rezerwatu. Obecny stan dróg i ścieżek (z małymi wyjątkami) oceniamy jako dobry, co z pewnością zachęca do długich spacerów.

Przypominamy, że ze względu na położenie na terenie Poligonu Biedrusko wstęp do rezerwatu możliwy jest JEDYNIE W SOBOTY i NIEDZIELE.

Na terenie "Śnieżycowego Jaru" zapewne spotkają Państwo naszych pracowników. W przypadku jakichkolwiek pytań proszę zwracać się właśnie do nich - na pewno pomogą.

Do zobaczenia w weekend.

 

 

 

 

28.03.2018

Stopniowa poprawa pogody i dodatnie temperatury sprawiły, że w rezerwacie pojawia się coraz więcej kwitnących śnieżyc. Największa ich liczba znajduje się przy brzegu płynącego tam cieku. Stopień rozkwitu określamy na dzień dzisiejszy na ok. 40 %.

Minusem ocieplenia jest tworzenie się dość błotnistego gruntu na ścieżkach. Prosimy pamiętać o dobraniu stroju, a zwłaszcza butów do warunków panujących w rezerwacie.

Przypominamy także o zakazie schodzenia ze ścieżki. Na przestrzeni lat obserwujemy stopniowe odsuwanie się śnieżycy od kładki związane z ruchem turystycznym. Przestrzeganie wspomnianej zasady ułatwi nam zatrzymanie tego procesu.

Informujemy tez, że w okresie świątecznym wstęp do "Śnieżycowego Jaru" jest możliwy w Wielką Sobotę, Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny.

 

 

 

22.03.2018

Ponowne ochłodzenie i opady sprawiły, że kulminacja kwitnienia odsuwa się chwilowo w czasie. W tej chwili szacujemy stopień rozwoju śnieżyc na 10-20 %. Wszystko będzie zależało teraz od pogody, a zwłaszcza temperatury. Zarówno my jak i śnieżyce czekamy na ocieplenie.

 

 

 

14.03.2018

Tak na chwilę obecną wygląda stopień rozwoju śnieżyc w rezerwacie. Zdjęcia zrobił wczoraj jeden z pracowników naszego Nadleśnictwa. Ten weekend nie będzie jeszcze dobrym momentem do odwiedzania "Śnieżycowego Jaru". Kwiatków prawie nie widać, a jak już jakiś uda się dostrzec, to są to wyłącznie pojedyncze roślinki i malutkie skupiska. Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Kulminacji kwitnienia spodziewamy się za 2-3 tygodnie. Proszę nie sugerować się datą na zdjęciach - aparat złośliwie sam nam ją zmienił.

 

 

 

13.03.2018

Dotarła do nas dzisiaj informacja dotycząca artykułu na temat zakazu wstepu do rezerwatu. Chcielibyśmy sprostować nieścisłości. Zgodnie z pismem nr 1398/8 dotyczącym harmonogramu strzelań i ćwiczeń na terenie poligonu Biedrusko otrzymanym przez nas od Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz późniejszą rozmową telefoniczną z CWSL chcielibyśmy poinformować, że wstęp na teren "Śnieżycowego Jaru" w marcowe weekendy jest dozwolony.

Informacje dotyczące miesiąca kwietnia umieścimy gdy tylko otrzymamy stosowne informacje, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa z odwiedzeniem rezerwatu nie będzie problemu.

Zapraszamy więc w dni, w które jest to możliwe, a więc soboty i niedziele do spędzenia czasu w "Śnieżycowym Jarze".