Aktualności Aktualności

Rezerwat "śniezycowy Jar" 2020

W celu uzyskania aktualnych informacji o bieżącym stanie w rezerwacie prosimy śledzić nasz profil na facebooku oraz stronę internetową Nadleśnictwa. Systematycznie będziemy na nich umieszczać zdjęcia i raporty z wizji terenowych.

Na terenie rezerwatu wprowadzono kilka działań regulujących ruch na obszarze "Śnieżycowego Jaru" jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.

Przypominamy, że rezerwat odwiedzać można wyłącznie w weekendy, ponieważ położony jest on w całości na terenie poligonu wojskowego Biedrusko, gdzie w dni robocze odbywają się ćwiczenia wojskowe.

Dla wszystkich turystów, którzy pojazdami dotrą do rezerwatu, przygotowaliśmy trzy parkingi zlokalizowane poza lasem :

 • od strony Uchorowa, przy lesie;

 • we wsi Starczanowo,

 • przy lesie od strony wsi Starczanowo.

Prosimy zwrócić uwagę, aby parkując nie utrudniać przejazdu / przejścia innym osobom.

Dla możliwości łatwego dotarcia do śnieżycy osobom z niepełnosprawnościami, jeden parking zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Prosimy wziąć pod uwagę, że możliwość dojazdu do tego miejsca może być utrudniona w przypadku trudnych warunków pogodowych. Lepiej przedstawia się obecnie droga od strony Uchorowa.


Pokaż Rezerwat "Snieżycowy Jar" na większej mapie

Dla utrzymania porządku przy obu wejściach do rezerwatu umieszczone zostały drewniane kosze na śmieci.

Na teren rezerwatu można wejść z psem pod warunkiem, że będzie on trzymany na smyczy, poruszał się będzie tylko po szlaku i w miarę możliwości nie utrudniał zwiedzania innym osobom.

Zwracamy uwagę na konieczność dobrania odpowiedniego stroju, a zwłaszcza obuwia, do warunków panujących na ścieżce. W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska - prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu. Podczas ciepłej pogody warto wziąć ze sobą na spacer jakiś prowiant (butelka wody itp.).

Prosimy o przestrzeganie podanych ustaleń oraz uwag leśników pilnujących porządku. W przypadku jakichkolwiek pytań proszę zwracać się właśnie do nich.

Serdecznie zapraszamy

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje

Zaczynamy coroczną relację z Snieżycowego Jaru.

21 lutego 2020 r.
W związku z trwającymi pracami w rezerwacie, polegającymi na budowa pieszej kładki drewnianej wraz z dwoma tarasami widokowymi prosimy o przestrzeganie zakazu wstępu na teren budowy. Przewidywany termin zakończenia prac to 28 lutego 2020 roku.

Pragniemy uspokoić wszystkich niecierpliwych, bo jak widać na dzisiejszych zdjęciach kwitnącej śnieżycy jest jeszcze bardzo mało. Tegoroczny brak zimy i małe opady spowodowały, że w tej chwili mamy już okazy w pełni rozkwitnięte (w głębi rezerwatu przy strumyku – ok 25 %) oraz takie osobniki na których  widoczne są maleńkie pączki kwiatowe.

27.02.2020 r.
W związku z przedłużającymi się pracami budowlanymi, niezależnymi od Nadleśnictwa Łopuchówko, informujemy, że przejście kładką przez rezerwat Śnieżycowy Jar w dniach 29 lutego oraz 1 marca będzie niemożliwe.

Jednocześnie informujemy, że samo wejście do rezerwatu w dniach 29.02. i 01.03. będzie możliwe.

Informacja ta jest wynikiem ustaleń z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

 

05.03.2020 r.

Jak zawsze na koniec tygodnia garść newsów ze „Śnieżycowego Jaru”

Mamy same dobre informacje.

Jak widać na poniższych zdjęciach śnieżyca jest w pełni rozkwitu.

Nowa kładka będzie udostępniona do ruchu turystycznego .

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, nie planuje zajęć w ten weekend ( 7-8 marca) na obiektach które mają swoją strefę bezpieczeństwa w Śnieżycowym Jarze.

Także śmiało możemy powiedzieć Serdecznie Zapraszamy .

 

Prosimy pamiętać o odpowiednim obuwiu.

      Kilka słów o kładce:

 • Długość – 250,00 m
 • Szerokość – 1,50 m
 • Obustronne poręcze do wysokości 1,10 m
 • Dwa tarasy widokowe o powierzchni 40 m2  (5 m x 8 m) wyposażone w ławki
 • Kładka posadowiona jest na 250 dębowych palach o Ø18 cm wbitych w grunt na głębokość 1 m.
 • Pale spinają modrzewiowe kleszcze.
 • Na podłużnych legarach ułożony jest pokład kładki.
 • Do jego budowy zużyto około 2 350 desek modrzewiowych oraz około 9 400 gwoździ ciesielskich.
 • Wzdłuż całej kładki i tarasów zamontowano obustronne poręcze przykręcone do 230 słupków.

 

13.03.2020 r.

Śnieżyca jeszcze nie przekwitła.

Po telefonach jakie otrzymujemy wiemy, że niektórzy z Państwa będą chcieli wybrać się do rezerwatu.

Mimo wszystko bardzo prosimy o odpowiedzialne i świadome zachowanie w związku z zaistniałą sytuacją jaka ma teraz miejsce w naszym kraju.

„To czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Powinniśmy go spędzić w domu w izolacji, starając się nie zakażać innych”  Łukasz Szumowski, minister zdrowia.