Aktualności Aktualności

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2022

Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycowy Jar zamienia się w przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej. Przez kilka weekendów ten mały rezerwat odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Informujemy, że w bieżącym roku rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar” nie zostanie już udostępniony dla turystów.  Rezerwat znajduje się na terenie czynnego poligonu wojskowego, na który obowiązuje bezwględny i stały zakaz wstepu.

Zainteresowanych leśnymi wycieczkami zapraszamy również w inne ciekawe miejsca naszego nadleśnictwa. Pomysł na wycieczkę znajdziecie w zakładce "Turystyka", a także na stronie internetowej czaswlas.pl.

 

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi w następujących lokalizacjach:

  • od strony Uchorowa, przy lesie; (5 km)
  • we wsi Starczanowo, (4,8 km)
  • przy lesie od strony wsi Szymankowo. (4,9 km)

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami, dodatkowy parking został zlokalizowany w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

 

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Nadleśnictwo Łopuchówko dokładając wszelkich starań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 zdecydowało się wprowadzić na terenie rezerwatu ruch jednokierunkowy - tak jak miało to miejsce w zeszłym roku.

Ruch jednokierunkowy obowiązuje na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, tym samym WEJŚCIE do rezerwatu możliwe będzie WYŁĄCZNIE od jego POŁUDNIOWEJ części – zgodnie z mapą zamieszczoną poniżej. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie zostaną odpowiednio i czytelnie oznakowane.

W ostatnim czasie okoliczne lasy ucierpiały przez wiejące wiatry. Zagrożenia przy wyznaczonych ścieżkach zostały usunięte, jednak wciąż prosimy odwiedzających o ostrożność oraz o nie zbaczanie z wyznaczonych tras.

Przypominamy również o zachowaniu odpowiedniego dystansu, a także polecamy zakrywać usta i nos.

 

PRZYPOMINAMY

Co warto zabrać ze sobą do lasu?

  • mapę terenu ,
  • jedzenie – kanapki, czekolada, owoce, batony itp.,
  • woda do picia – najlepiej w bidonie/butelce wielorazowego użytku,
  • worek na odpadki – zgodnie z zasadą ZABIERAM SWOJE ŚMIECI ZE SOBĄ,
  • wygodny, dobrany do pogody strój terenowy – przede wszystkim odpowiednie OBUWIE (najlepiej kalosze), umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska.

Na teren rezerwatu można wejść z psem pod warunkiem, że będzie on trzymany na smyczy, poruszał się będzie tylko po szlaku i nie utrudniał zwiedzania innym osobom.

W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska

- prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu.

 

W celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji o kwitnieniu śnieżycy oraz pozostałych ustaleniach dotyczących zwiedzania rezerwatu polecamy śledzć nasz profil na Facebooku oraz stronę internetową nadleśnictwa. Na pewno zamieścimy tutaj informację o możliwości odwiedzenia rezerwatu w innych terminach, jeśli tylko śnieżyca będzie wciąż kwitnąć, a jednocześnie na Poligonie Biedrusko nie będą prowadzone ćwiczenia.

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje dotyczące kwitnienia śnieżyc oraz możliwości wstępu do rezerwatu.

 

24.03.2022 r.

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" w najbliższy weekend, tj. w dniach 26-27.03.2022 r. zostanie udostępniony dla odwiedzających. To może być ostatnia szansa na zobaczenie kwitnących łanów śnieżycy w tym roku. Przypominamy o zapoznaniu się z organizacją ruchu w rezerwacie, miejscami wyznaczonymi do parkowania oraz innymi wskazówkami dla turystów.

 

18.03.2022 r.

W najbliższy weekend 19-20 marca 2022 r. znów będzie możliwość odwiedzenia rezerwatu Śnieżycowy Jar. Jest to najlepszy moment na podziwianie uroków tych roślin - właśnie osiągneły kulminację kwitnienia. Przypominamy o zapoznaniu się z organizacją ruchu w rezerwacie, miejscami wyznaczonymi do parkowania oraz innymi wskazówkami dla turystów. W rezerwacie pełnią służbę pracownicy nadleśnictwa - prosimy o stosowanie się do ich zaleceń.

 

 

11.03.2022 r.

Mamy dla Państwa świetną informację! Śnieżyca wiosenna wciąż kwitnie, a my udostępniamy wstęp do rezerwatu w dniach 12-13 marca dla odwiedzających. Prosimy o zapoznanie się z organizacją ruchu, miejscami gdzie można zaparkować samochód oraz innymi wskazówkami dla turystów.

 

 

03.03.2022 r.

Przekazujemy najnowsze informacje prosto z rezerwatu. Kwitnie już coraz więcej śnieżyc, można równiez znaleźć zwarte, białe grupy roślin, a kolejne przebijają się przez warstwę liści. Nie jest to wciąż pełny zakwit śnieżycy wiosennej. Spodziewamy się go za 1-2 tygodnie. Niemniej, Rezerwat Śnieżycowy Jar zostanie w dniach 5-6 marca udostępniony dla zwiedzających. Kolejne terminy będą podawane na bieżąco, po uzgodnieniu ich z CSWLąd w Poznaniu. Prosimy o zapoznanie się z organizacją ruchu turystycznego w rezerwacie.

 

25.02.2022 r.

W rezerwacie pojawiają się pierwsze kwiaty, jednak jest zbyt wcześnie by wybierać się na weekendowy spacer. Z ziemi wciąż wyłaniają się nowe śnieżyce, lecz kwitną tylko pojedyncze roślinki. Dodatkowo w rezerwacie oraz w jego pobliżu trwają prace związane z usuwaniem skutków ostatnich wichur. W związku z tym rezerwat Śnieżycowy Jar wciąż pozostaje zamknięty dla turystów.

17.02.2022 r.

Przesyłamy pierwszy raport od naszych pracowników terenowych. W rezerwacie pojawiły się już pierwsze śnieżyce. Tak na chwilę obecną wygląda stopień ich rozwoju. Na pełen zakwit musimy jeszcze poczekać, w związu z czym wstęp na teren rezerwatu nie będzie możliwy w najbliższy weekend.