Aktualności Aktualności

SadziMY! Kolejna wspólna akcja sadzenia drzew za nami!

Zakończyła się szósta edycja akcji #sadziMY, która odbyła się 12 i 13 kwietnia. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy przygotowali milion sadzonek. Można je było dostać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce. W ramach akcji każdy mógł odebrać i posadzić swoje drzewko.

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka - cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń.

W naszym nadleśnictwie sadzonki skończyły się szybciej niż się spodziewaliśmy, gdyż chętnych było wielu. Sadzonki stawały się również doskonałym pretekstem do rozmowy i odpowiedzi na pytania dotyczące bieżących problemów polskich lasów i tematów związanych z ochroną przyrody.

W trakcie #sadziMY na terenie naszego nadleśnictw rozdano ponad 15 000 szt. sadzonek buka zwyczajnego. 

Sadzonki trafiły do lokalnych szkół i przedszkoli takich jak:
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Poznaniu;
Przedszkole Leśne „Leśne Gzubki”;
Szkoła Podstawowa z Baranowa;
Szkoła Podstawowa Stefana Rowieckiego "Grota";
Szkoła Podstawowa w Owińskach;
Szkoła Podstawowa Adama Mickiewicza w Skokach;
Przedszkole w Skokach;
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym:
Szkoła Podstawowa nr 67 im. Jacka Kuronia w Poznaniu.

Wspólne sadzenie drzewek wpłynęło na integrację dzieci i młodzieży oraz na edukację związaną z ochroną przyrody. Pozostałe drzewka z rąk lokalnych leśniczych odebrali sołtysi, rolnicy,  indywidualni mieszkańcy i turyści odwiedzających „Dziewiczą Górę” i posadzili je w swoich miejscowościach.

Jak relacjonuje Pani Magdalena Wojtczak z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Przedszkole Leśne - Leśne Gzubki": „Na terenie naszego ogrodu przedszkolnego posadzimy 30 sadzonek drzewek. Są to niewielkie jeszcze młode buki otrzymane od leśników Nadleśnictwa Łopuchówko. Również i my chcemy wspólnie z przedszkolakami otoczyć troskliwą opieką posadzone drzewka tak, aby w przyszłości cieszyć się z dobrodziejstw, jakie dają ludziom i ptakom. Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas.”

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za wzięcie udziału w akcji #sadziMY.