Aktualności Aktualności

Pachnąca lasem choinka od leśników

Z utęsknieniem wyczekujemy co roku, kiedy choinka zawita do naszych domów. Choć co roku trendy w dekoracji się zmieniają to jedno pytanie pozostaje niezmienne – wybrać choinkę sztuczną czy prawdziwą? Gdzie kupić najpiękniejsze drzewko? Według nas odpowiedź jest jedna. Prawdziwą! Tą z lasu.

Choinka jest dla nas nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Jest piękną ozdobą naszego domu oraz wprowadza nas w cudowny, świąteczny klimat. To przy niej spotykamy się w gronie najbliższych nam osób, składając sobie życzenia. Co roku każdy grzeczny maluch czeka na moment aż znajdzie pod nią stos prezentów, które podarował mu Mikołaj.

U leśników znajdziemy drzewka o różnej wysokości. Głównie są to świerki pospolite, ale spotkać można również jodłę kaukaską czy sosnę. Wybór nie jest łatwy a każdy z nas ma inne wyobrażenie piękna – tłumaczy Karolina Prange edukator leśny, dodając – zwróćmy jednak uwagę na odcień zieleni i gęstość igliwia. Tak ogólnie, to świerkowy zapach i aromat żywicy, a nawet nieco nieregularny pokrój, krzywy czubek – wszystko to nadaje wyjątkowy charakter świątecznemu drzewku i sprawia, że każda choinka jest inna.

Zdjęcie przedstawia plantację choinek w leśnictwie Czmoń Nadleśnictwa Babki. Fot. Anna Pankiewicz

Gdzie kupić drzewko?

W choinkę najlepiej zaopatrzyć się w najbliższym nadleśnictwie. Wówczas mamy pewność, że będzie ona pochodziła z legalnego źródła. Choinki z legalnych upraw posiadają specjalne etykiety, a te  sprzedawane  przez  nadleśnictwa i leśnictwa wydawane są wraz z odpowiednią asygnatą. Pochodzą one ze specjalnie do tego przygotowanych  plantacji,  bądź z cięć pielęgnacyjnych prowadzonych w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej. Plantacje choinek zakłada się w miejscach, w których raczej trudno będzie docelowo wyhodować kilkudziesięcioletni las. Taka plantacja przez 4 do 7 lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu.

W tym roku z uwagi na dostępność w naszej ofercie wyłącznie świerków powyżej 10 m zapraszamy Państwa do zakupu choinek z Nadleśnictwa Babki. W tym roku w ofercie sąsiednie nadleśnictwo posiada świerka pospolitego, serbskiego i kłującego o różnej wysokości. 

Więcej informacji na temat sprzedaży choinek w Nadleśnictwie Babki wraz z cennikiem znajdą Państwo w artykule: https://babki.poznan.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/Wo5w/content/sprzedaz-choin-3

Kilka podpowiedzi dla zastanawiających się: jaką choinkę wybrać –  żywą czy sztuczną?

Zdjęcie przedstawia infografikę CILP dotyczącą zalet choinki #prosto z lasu

Żywe drzewko, co prawda może nam przysporzyć nieco więcej sprzątania, za to jest nieporównywalnie bardziej przyjazne środowisku. Możemy ją łatwo zutylizować, czy przekazać do kompostowni, gdzie powstaje z nich nawóz do obsypywania sadzonek. Pocięte gałązki mogą zostać także wykorzystane jako płaszcz ochronny dla naszych roślin ogrodowych czy zostać przekazane do zoo. To przysmak dla niektórych zwierząt, ale i zabawka, na której mogą ostrzyć pazury.

Sztuczna choinka rozkłada się minimum 500 lat, a sama ich produkcja powoduje wytwarzanie ogromnej ilości zanieczyszczeń. Ciężko ją przetworzyć, gdyż jest to kombinacja plastiku i metalu, co nie jest łatwe w recyklingu. Mimo, że mogą nam posłużyć po kilka lat ich szkodliwość dla środowiska jest nadal bardzo duża.

Na odwieczne przedświąteczne pytanie: żywa czy sztuczna choinka? Jaką kupić? Jak odnaleźć drzewko idealne na niezapomniane święta? odpowiada Maciej Chromy w #6 odcinku  z cyklu Oblicza lasów:

O choinkach #prostozlasu wspomniało również Radio Wielkopolska w specjalnej grudniowej audycji. Posłuchajcie, co na ich temat mówi Karolina Prange, specjalistka do spraw edukacji leśnej: http://radiowielkopolska.pl/wielkopolska/pachnaca-choinka-prosto-z-lasu/

Zdjęcie przedstawia fragment artykułu o choinkach na stronie Radio Wielkopolska.

 

 

Wszystkie szczegóły dotyczące gry terenowej wraz z mapą gry w leśnictwie "Łękno" znajdą Państwo w artykule "Chójka od borowych - bejmy do Oleczka".

 

Czy wiesz, że...

- Mogą Państwo wygrać choinkę i pomóc choremu na SMA Oleczkowi biorąc udział w świątecznej grze terenowej "Chójka od borowych - bejmy do Oleczka” Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Sprzedaż choinek na terenie RDLP w Poznaniu przedstawia mapa: