Aktualności Aktualności

To była prawdziwa NOC CIEMna!

Za nami NOC CIEMna – wydarzenie edukacyjne poświęcone motylom nocnym. Spotkania z nimi nie budzą w nas zwykle zachwytu typowego dla obserwacji ich dziennych kuzynów. Tym razem było inaczej! Świat motyli nocnych okazał się skrywać przed nami mnóstwo pięknych barw, niezwykłych kształtów i zadziwiających zachowań.

W Ośrodku pod Dziewiczą Górą spotkaliśmy się dwukrotnie – 24 i 25 lipca w godz. 21:00-1:00. Podczas dwóch nocy, a więc łącznie 4 tur naszego wydarzenia, przybliżyliśmy świat motyli nocnych blisko stu żądnym wiedzy obserwatorom przyrody.

Naszym przewodnikiem był po raz kolejny Przemysław Wieczorek – biolog i pasjonat entomologii. Dzięki niemu uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym różni się motyl nocny od dziennego, dlaczego ćmy lecą do światła, ile gatunków tych owadów można spotkać w naszym kraju, a także który z nich jest największy.

Zdjęcie przedstawia zajęcia z Przemysławem Wieczorkiem. Fot. M. Magda

Podczas wyczekiwanych przez najmłodszych warsztatów plastycznych przygotowaliśmy filcowe broszki niedźwiedziówki i zmroczniki, a także utrwaliliśmy cykl rozwojowy motyli korzystając z plasteliny i makaronu.

Zdjęcie przedstawia zajęcia plastyczne utrwalające cykl rozwojowy motyli. Fot. M. Magda

Warsztaty miały także swoją laboratoryjną odsłonę – uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska ssawce motyla, tchawkom, różnym typom odnóży i czułków owadów, a także obejrzeć w powiększeniu wybrane okazy.

Zdjęcie przedstawia osoby korzystające z mikroskopów, dzięki którym mogli obserwować w powiększeniu budowę motyli i ich okazy. Fot. M. Magda         

Prelekcję i warsztaty uzupełniał pokaz literatury dotyczącej owadów, z której chętnie korzystali zwłaszcza dorośli uczestnicy NOCy CIEM-nej. Spotkanie zwieńczyło ognisko i najbardziej ekscytujący program wydarzenia – nocne obserwacje owadów zwabionych do ekranu przy użyciu profesjonalnej lampy.

Zdjęcie przedstawia nocne obserwacje owadów zwabianych za pomocą specjalnych lamp. Fot. M. Magda

Podczas dwóch nocy obserwacji owadów do światła udalo się zwabić ponad 30 gatunków motyli większych – Macrolepidoptera oraz całe mnóstwo gatunków motyli mniejszych – Microlepidoptera. Pojawiły się także interesujące gatunki chrząszczy - wałkarz lipczyk oraz przedstawiciele rodziny kózkowatych, wodne pluskwiaki z rodziny wioślakowatych oraz pająki: kolczak zbrojny czy samica darownika przedziwnego, która spacerowała po ekranie z kokonem jajowym.

Zdjęcie przedstawia owada wałkarza lipczyka, Fot. P. Wieczorek

Przylot do światła był obfity, w każdy z dni wydarzenia. Szczególnie dużo motyli można było zaobserwować podczas drugiej tury obserwacji, w godzinach 00:00 - 01:00. W składzie gatunkowym motyli większych dominowały gatunki najpospolitsze. Ich obserwacja dała widzom dobry, przekrojowy obraz fauny motyli nocnych naszych lasów. Obok niewielkich, lecz żywo ubarwionych gatunków, jak krocznik zorzak, łada różowica oraz plamówka malinówka pojawiły się jedne z największych krajowych ciem - zawisak borowiec i nastrosz topolowiec, a także gatunki łączące w sobie piękne ubarwienie i duże rozmiary - nastrosz półpawik

 

Zdjęcie przedstawia notyla nocnego: ładę różowicę, Fot. P. Wieczorek

Zdjęcie przedstawia nocnego motyla - plamówkę malinówkę, Fot. P. Wieczorek

Głównym organizatorem tej edycji wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Wydarzenie współfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Kolejne odsłony NOCy CIEMnej przewidziano także w Nadleśnictwie Antonin (30 i 31 lipca) oraz w Nadleśnictwie Kalisz (7 i 8 sierpnia).  

Uczestnikom – zarówno małym jak i dużym - dziękujemy za wyrazy zachwytu, aktywny udział i miłą atmosferę. Do zobaczenia!