Aktualności
Wizyta studentów leśnictwa ze Szwajcarii - wymiana doświadczeń o lasach społecznych trwa!
Wizyta była okazją do wymiany leśnych doświadczeń między trzema krajami, szczególnie w zakresie oczekiwań społecznych wobec lasów i idących za nimi zmian. Kilkugodzinne spotkanie studentów wraz z pracownikami naukowymi z Wydziału Leśnego Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii przygotowało Nadleśnictwo Łopuchówko.
Młodzi adepci leśnictwa ze Szwajcarii postanowili świętować ukończenie studiów licencjackich wycieczką do polskich lasów. Goście zapoznali się z wybranymi aspektami gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe, w tym: selekcją i nasiennictwem, odnowieniem lasu (sztucznym i naturalnym), pracą Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku, zagospodarowaniem turystycznym oraz ochroną przeciwpożarową lasów. Nie zabrakło także tematów związanych ze skutkami zmian klimatycznych dla leśnictwa oraz koniecznością przeciwdziałania im poprzez realizowany m.in. na terenie naszej Dyrekcji - unikalny na świecie - program odtwarzania mokradeł zaprezentowany przez Tomasz Maćkowiak z RDLP w Poznaniu. Zagadnienia te omawiane były i prezentowane na konkretnych powierzchniach w terenie.
W imieniu Nadleśniczego Tomasza Markiewicza, grupa została przywitana przez Zastępcę - Piotra Szyszko, który zaprezentował zebranym na czym polega działalność przedsiębiorstwa. Studenci dowiedzieli się, kto i w jaki sposób zarządza Nadleśnictwem oraz jaką posiada strukturę organizacyjną i charakter.
Grupa z dużą uwagą i zainteresowaniem wysłuchała także informacji o lasach zarządzanych przez Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie prezentowanych przez Nadleśniczego Piotra Koprowskigo.
Poza poznaniem specyfiki działalności Lasów Państwowych, goście mieli okazję dowiedzieć się sporo ciekawostek na temat codziennej pracy leśników np. w jaki sposób oceniają, które drzewa powinno się wyciąć, w jaki sposób pozyskuje się nasiona i przygotowuje sadzonki drzew oraz z czym muszą się zmagać przez cały rok. Nie zabrakło ciekawych dyskusji na temat zmian klimatycznych i ich wpływu na lasy, które studenci prowadzili z dr. Arturem Stefańskim z Uniwersytetu w Minnesocie, który na co dzień zajmuje tym zagadnieniem.
Goście z dużą uwagą i zainteresowaniem wysłuchali także informacji o prowadzonej przez Nadleśnictwo Łopuchówko edukacji przyrodniczo-leśnej, odwiedzając przy tej okazji Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra” oraz punkt obserwacji p-poż.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu również zaangażował się w organizację wycieczki studyjnej. Uczestnicy spotkania bogatsi o kompleksową wiedzę na temat Lasów Państwowych, działalność Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ciekawostki z Ogrodu Dendrologicznego UPP - zobaczyli, jak wygląda nauka polskich studentów. Przewodnikami wizyty po uczelnianych murach byli prof. dr hab. Piotr Łakomy, dr inż. Tomasz Najgrakowski oraz dr inż. Marcin Włoch.
Pozdrawiamy jeszcze raz naszych gości i miejmy nadzieję, że do zobaczenia!