Asset Publisher Asset Publisher

KOMUNIKAT

Informacja o planowanych zabiegach z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego oraz o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu.

W terminie od 05 maja do 20 maja br. na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko przeprowadzony zostanie zabieg ograniczania liczebności chrabąszcza majowego, z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP. Opryski agrolotnicze planowane są na powierzchni 1200,00 ha w kompleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach: Dąbrówka Kościelna, Boduszewo,  na polach zabiegowych zobrazowanych na załączonych mapach.

Obszar zabiegu obejmował będzie tereny gmin:

  • Kiszkowo (powiat gnieźnieński) - 16,22 ha (pole zabiegowe nr 1)
  • Murowana Goślina (powiat poznański) - 909,63 ha (pole zabiegowe nr 1 i 2)
  • Pobiedziska (powiat poznański) - 129,20 ha (pole zabiegowe nr 1)
  • Skoki (powiat wągrowiecki) - 144,95 ha (pole zabiegowe nr 1)

Stosowany przy opryskach środek chemiczny prewencja - czas, po zastosowaniu środka ochrony roślin, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni stykać się ani przebywać w pobliżu miejsc, także w obiektach, w których zastosowano środek ochrony roślin MOSPILAN 20 SP nie posiada okresu prewencji  odnośnie przebywania człowieka w miejscu zabiegu, pod warunkiem wyschnięcia cieczy.

W celu zapoznania się z warunkami stosowania środka oraz szczegółami związanymi ze zwalczaniem imago (postaci dorosłej) chrabąszcza majowego zachęcamy do zapoznania się z etykietą środka MOSPILAN 20 SP.

W okresie wykonywania zabiegów agrolotniczych wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu do lasu.

O zakazie zostana również pionformowane sołectwa, urzędy gmin, miejscowa ludność oraz pszczelarze. Przed wykonaniem zabiegu, w lesie ustawione zostaną stosowne tablice informacyjne.

Przedmiotem zabiegu agrolotniczego będzie chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha), groźny szkodnik drzewostanów i upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy - pędraki, które obgryzając korzenie sadzonek zagrażają trwałości upraw.

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w zamieszczonych poniżej załącznikach.