Asset Publisher Asset Publisher

KOMUNIKAT

W terminie od 08 maja do 25 maja br. na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko przeprowadzony zostanie zabieg ograniczania liczebności chrabąszcza majowego, z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP. Opryski agrolotnicze planowane są na powierzchni 1792,63 ha na 3 polach zabiegowych położonych na terenie następujących leśnictw:

  • pole nr 1: L. Boduszewo, L. Dąbrówka, L. Łopuchowo - obręb leśny Łopuchówko,
  • pole nr 2: Gołaszyn - obręb leśny Biedrusko,
  • pole nr 3: L. Brzeźno - obręb leśny Kąty.

Pola zabiegowe położone są na terenie czterech powiatów:

  • Powiat Gniezno - teren gminy Kiszkowo (pole zabiegowe nr 1)
  • Powiat Poznański - teren gminy Murowana Goślina (pola nr 1 i pole nr 3), teren gminy Pobiedziska (pole nr 1),
  • Powiat Obornicki - teren gminy Oborniki (pole nr 2)
  • Powiat Wągrowiecki - teren gminy Skoki (pole nr 1, pole nr 3).

Stosowany przy opryskach środek chemiczny prewencja - czas, po zastosowaniu środka ochrony roślin, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni stykać się ani przebywać w pobliżu miejsc, także w obiektach, w których zastosowano środek ochrony roślin MOSPILAN 20 SP nie posiada okresu prewencji  odnośnie przebywania człowieka w miejscu zabiegu, pod warunkiem wyschnięcia cieczy.

W celu zapoznania się z warunkami stosowania środka oraz szczegółami związanymi ze zwalczaniem imago (postaci dorosłej) chrabąszcza majowego zachęcamy do zapoznania się z etykietą środka MOSPILAN 20 SP.

W okresie wykonywania zabiegów agrolotniczych wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu do lasu.

O zakazie zostana również pionformowane sołectwa, urzędy gmin, miejscowa ludność oraz pszczelarze. Przed wykonaniem zabiegu, w lesie ustawione zostaną stosowne tablice informacyjne.

Przedmiotem zabiegu agrolotniczego będzie chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha), groźny szkodnik drzewostanów i upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy - pędraki, które obgryzając korzenie sadzonek zagrażają trwałości upraw.

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w zamieszczonych poniżej załącznikach.