Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna "Dziewcza Góra"

Informujemy, że wznowione zostają rezerwacje miejsca na ognisko przy OEPL „Dziewicza Góra” oraz przy parkingu leśnym w Boduszewie. Ogniska można rezerwować w godzinach funkcjonowania ośrodka, tak jak do tej pory.
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, z miejsca na ognisko może korzystać maksymalnie 25 osób. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za pojawienie się większej liczy osób.
Ośrodki edukacyjne oraz wieża widokowa będą dostępne dla zwiedzających od 29 maja.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej ścieżki edukacyjnej „Dziewcza Góra”, która stanowi integralną część Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”.

Ścieżka została utworzona w roku 1992, a swoją nazwę zawdzięcza cysterkom z Owińsk, które od połowy XIII w. były właścicielkami góry i jej okolic. To właśnie od nich pochodzi pierwotna nazwa wzniesienia – Dziewcza Góra, która została później przekształcona w Dziewiczą Górę.

Na siedemnastu przystankach z tradycyjnymi tablicami edukacyjnymi, tablicą z serii poznawczej „Zwierzęta Puszczy Zielonki” oraz 2 ławostołami można zapoznać się z wieloma ciekawostkami i ważnymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania ekosystemu leśnego, prac leśnych i codziennymi zajęciami leśnika. Ścieżka ukazuje wybrane zagadnienia gospodarki nasiennej, hodowli i ochrony lasu, czyli jednym słowem działania leśników mające na celu zachowanie i ochronę zasobów leśnych oraz wielofunkcyjność gospodarstwa leśnego.

Ścieżka edukacyjna „Dziewcza Góra” obejmuje 17 przystanków:

 1. Parking Dziewicza Góra
 2. Szczyt Dziewiczej Góry
 3. Zwierzęta Puszczy Zielonki
 4. Drzewostan nasienny
 5. Odnowienie lasu
 6. Pomniki przyrody
 7. Fazy rozwojowe drzewostanu
 8. Kamień – pożarzysko
 9. Urządzanie lasu
 10. Skrzydlaci mieszkańcy lasu
 11. Dąbrowa
 12. Drzewa naszych lasów
 13. Historyczne miejsce po klasztorze Dziewicza Góra
 14. Łąki i łozowiska
 15. Leśna klasa im. Augusta Cieszkowskiego
 16. Rola martwego drewna w lesie
 17. Ochrona lasu

Elementy ścieżki „Dziewcza Góra”

Na ścieżkę edukacyjną „Dziewcza Góra” składa się leśna klasa, właściwa ścieżka, miejsce na ognisko przy ośrodku Dziewicza Góra i parking w oddziale 93 Af. Leśna klasa wyposażona jest w 2 ławostoły oraz tablice tradycyjne wzorowane na infografikach Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych obejmujące tematyką zagadnienia dotyczące grzybów, kleszczy, leśnego savoir-vivre, czy ekwipunku, niezbędnego na wyprawę do lasu dostosowanego do pory roku.

Zdjęcie przedstawia tablicę parkingu leśnego znajdującą się przy ośrodku OELP "Dziewicza Góra", będącą początkiem i końcem ścieżki edukacyjnej "Dziewcza Góra". Fot. Patrycja Różańska

Dodatkową atrakcją jest udostępniona dla turystów w 2006 roku dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym, znajdująca się na wniesieniu o wysokości 143 m n.p.m. Jest ona swoistym punktem widokowym na miasto Poznań i jego okolice. Wieża ma 40 metrów wysokości, czyli tyle co 13-piętrowy blok. Aby dojść na taras widokowy, trzeba pokonać 171 schodów. Przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec oddaloną o 40 km katedrę gnieźnieńską.

 Zdjęcie przedstawia wieżę widokową na Dziewiczej Górze. Fot. Roksana Magda

Czas potrzebny do przejścia ścieżki

Początek i koniec ścieżki stanowi bezpłatny Parking Dziewicza Góra, będący 1 z 17 przystanków. Do wyboru są dwie trasy: pętla krótsza (3 km), której przejście zajmuje około 2 godzin oraz pętla dłuższa (5,5 km), gdzie czas przejścia trasy wynosi około 3 godzin.

Grafika przedstawia jedną ze stron ulotki dostępnej w OEPL "Dziewicza Góra" oraz w załączniku.

Możliwość oprowadzenia z przewodnikiem

W przypadku pracowników ośrodka „Dziewicza Góra” oprowadzenie po ścieżce jest możliwe wraz z połączeniem prowadzonych w ośrodku zajęć dla zorganizowanych grup (maks. 50, najlepiej 25-30). Korzystanie ze ścieżki jest bezpłatne.

Ścieżka łączy edukację bierną i czynną. Odwiedzana jest przez grupy zorganizowane, wycieczki szkolne, turystów indywidualnych i rodziny przez cały rok. Ścieżka umożliwia odpowiednie ukierunkowanie i rozładowanie ruchu turystycznego. Zajęcia na ścieżce mogą się odbywać o każdej porze roku, a prowadzić je mogą leśnicy, nauczyciele, przewodnicy PTTK oraz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych.

Zdjęcia przedstawia głaz upamiętniający pożar lasu w 1992r., będący jednym z przystanków ścieżki "Dziewcza Góra. Fot. Roksana Magda

Gra terenowa

Na przystanku „Parking Dziewicza Góra” rozpoczyna się gra terenowa dla rodzin z dziećmi, obejmująca 8 przystanków oznaczonych tabliczką z Sówką Wędrowniczką, na której umieszczono wskazówki do rozwiązania zadań. Można je rozwiązywać w internetowym formularzu lub na wydrukowanej karcie pracy, dostępnych na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko. Dostępna tam jest również mapa gry terenowej. Długość trasy wynosi ok. 1 km, a jej przejście zajmuje ok. 1h. Trasa kończy się na parkingu. 

Lokalizacja i dojazd

Ścieżka zlokalizowana jest na terenie gminy Czerwonak w leśnictwie Annowo. Dojeżdżając z Poznania należy kierować się na Czerwonak drogą wojewódzką nr 196. W Czerwonaku za budynkiem szkoły podstawowej należy skręcić w prawo (zgodnie z drogowskazem) i kontynuować jazdę ul. Leśną aż do parkingu w lesie. Z Poznania można dojechać do Czerwonaka pociągiem (droga piesza ok. 3 km) lub autobusami miejskimi (przystanek – Czerwonak/Zdroje, stąd pieszo ok. 1 km).