Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do treningów i zabawy na stałych trasach do biegów na orientację w ramach ogólnopolskiej koncepcji Zielony Punkt Kontrolny (ZPK).

Zielony Punkt Kontrolny to projekt udostępniania lasu łączący w sobie formę treningu biegowego, rywalizacji sportowej, aktywnego spędzania czasu na łonie natury, a także nauki czytania map oraz orientacji w terenie. Projekt skierowany jest zarówno dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w orientacji sportowej, jak również dla osób doświadczonych, szukających nowych tras biegowych. W zabawie mogą również uczestniczyć grupy lub całe rodziny, wspólnie szukające następnych punktów kontrolnych. Szczegółowy opis projektu zamieszczamy poniżej.

Biegi na orientację to świetna forma aktywności fizycznej, polegająca na poszukiwaniu punktów zaznaczonych na mapie i trwale oznakowanych w terenie. Udostępnione mapy posiadają czerwone linie łączące poszczególne punkty, które  pełnią funkcję jedynie pomocniczą. Podczas odnajdywania kolejnych punktów kontrolnych użytkownik sam decyduje o sposobie i trasie dotarcia do kolejnego miejsca. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest więc dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji. Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.). Dowodem dotarcia do każdego punktu kontrolnego jest odbicie wzoru za pomocą perforatora, który znajduje się na każdym słupku stanowiącym punkt kontrolny. Miejsce na odbicie wzoru znajduje się pod mapą.

Zdjęcie przedstawia słupek do potwierdzania obecności na punkcie kontrolnym, fot.: Agnieszka Korpal

Obszar, który Państwu udostępniamy to powierzchnia 4 km², na której znajduje się 16 stałych  punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfiguracji igiełek, umożliwia to potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).

Poniżej zamieszczamy mapy z przygotowanymi trasami pieszymi o różnych długościach i stopniach trudności. Dodatkowo dostępna jest mapa z wszystkimi punktami kontrolnymi, na podstawie której można samodzielnie wyznaczyć trasę o różnych wariantach i długościach. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Zielonego Punktu Kontrolnego. Korzystanie z udostępnionych tras ZPK jest równoznaczne z akceptacją regulaminu ZPK. Początkującym biegaczom polecamy również poradnik „Pierwsze kroki w orientacji terenowej”.

Zdjęcie przedstawia mapę z zaznaczoną lokalizacją startu tras Zielonego Punktu Kontrolnego.

Aby skorzystać z projektu:

 1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajduje się poniżej.
 2. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf.
 3. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów w terenie).
 4. Dostępne są 4 rodzaje tras (łącznie 6 propozycji)
 • Jedna Rodzinna (ok. 3 km ),
 • Jedna Krótka (ok. 5 km)
 • Dwie Średnie ( ok. 6-7 km)
 • Dwie Trudne ( ok. 9-10 km)
 • oraz mapa zawierająca same punkty kontrolne do ułożenia trasy samodzielnie.
 1. Udaj się na początek trasy – miejsce postoju pojazdów w Łopuchówku (52°36'10.8"N 17°05'30.5"E).
 2. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
 3. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
 4. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
 5. Nie zostawiaj po sobie śmieci w lesie.

Powodzenia!

Zdjęcie przedstawia tablicę informacyjną, znajdującą się na parkingu przy początku trasy biegowej, fot.: Agnieszka Korpal

 

Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią. Wykaz zagrożeń w lesie został zamieszczony w załącznikach.

Stworzona przez nas trasa uzyskała Srebrny Certyfikat przyznawany przez Fundację Sport i Przyroda!

 

Więcej szczegółów oraz inne Zielone Punkty Kontrolne na terenie całej Polski znajdziesz na: www.zielonypunktkontrolny.pl